Strona główna

Mali badacze z grupy XIII

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać,
a zrozumiem!"
Konfucjusz

Wszyscy dobrze wiemy, iż dzieci w wieku przedszkolnym cechuje naturalna ciekawość otaczającego świata. Najlepszym sposobem jej zaspokojenia są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wszechstronnego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaków.

Czytaj więcej: Mali badacze z grupy XIII

Dzień Kota

     Dnia 15 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Kota”, bo kto z nas nie lubi kotków – uroczych mruczków o miłym futerku! 

     Z tej okazji dla naszych przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Dzieci przebrane za kotki uczestniczyły w wesołych „kocich zabawach” np. odgadywały, z jakiej bajki pochodzi kot, kto szybciej wypije koci przysmak- czyli mleko, kto pierwszy złapie myszkę, zwijały kłębek wełny, łowiły rybki, układały kocie puzzle.

Czytaj więcej: Dzień Kota

"Piotruś Pan i piraci"- wyjazd do Zambrowa

 Dnia 11 lutego 2018 roku przedszkolaki z grupy V, VI i  VII uczestniczyli w autokarowej wycieczce do Zambrowa, do Kina Centrum Kultury  na przedstawienie teatralne pt. „Piotruś Pan i piraci”.

   Wspaniała gra aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa wprowadziła widzów  w niesamowity baśniowy świat. Głównym bohaterem spektaklu był tytułowy Piotruś Pan, znakomity szermierz, chłopiec, który spędzał swoje dzieciństwo na wyspie Nibylandii razem z Mądraskiem i Wendy.

Czytaj więcej: "Piotruś Pan i piraci"- wyjazd do Zambrowa

Białe szaleństwo na lodzie

Korzystając z zimowej aury przedszkolaki z grup VI wybrali się na pobliskie lodowisko. Zabawa była przednia.  Dla niektórych dzieci były to pierwsze kroki na lodzie, jednak bardzo szybko pokonały strach i rozpoczęły zabawę na lodzie.

Czytaj więcej: Białe szaleństwo na lodzie

Miejsce niezwykłe

      Dnia 8  lutego 2019 r. przedszkolaki z grup II, IV i VIII były na ciekawej wycieczce w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Głównym celem było zwiedzenia budynku opery i obejrzenie ciekawego przedstawienia muzycznego pt. „Adonis ma gościa”.

Czytaj więcej: Miejsce niezwykłe

„Czym różnią się książki? ” –wycieczka do księgarni, poznanie pracy księgarza.

„Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, 

po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej 

i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń.

 One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie,

 one uskrzydlą rozum i serce uczuciem

 miłości dla świata, dla człowiek”.

(Maksym Gorki)

We wtorek 5 lutego 2019 r. 6 latki z grupy X i XI wybrały się na wycieczkę do księgarni,celem której było zapoznanie z wyglądem, wyposażeniem i przeznaczeniem księgarni, poznanie pracy księgarza, przypomnienie zasad właściwego zachowania się w miejscu publicznym. 

Panie bardzo miło przywitały przedszkolaków i opowiedziały, jakim sklepem jest księgarnia, kto do niej przychodzi i co kupuje. Podczas naszej wizyty dowiedzieliśmy się również, że każda książka w księgarni ma swoje miejsce na poszczególnych półkach. Wszystkie książki mają swoje działy tematyczne dzięki czemu łatwo możemy znaleźć tę książkę, której szukamy. Pani przedstawiła  nam ciekawe pozycje książkowe dostosowane do wieku dziecka przedszkolnego.

Czytaj więcej: „Czym różnią się książki? ” –wycieczka do księgarni, poznanie pracy księgarza.

Tam, gdzie baśnie, bajki i bajeczki

 5 lutego przedszkolaki  z grupy XIII  w ramach realizacji programu preorientacji zawodowej dla przedszkola „W świecie zawodów” i udziału naszej placówki w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziły bibliotekę Zespołu Szkół Miejskich w naszym mieście.Celem wycieczki było poznanie pracy bibliotekarza, kształtowanie  i rozwijanie zainteresowań czytelniczych; wyrabianie  u dzieci  prawidłowego nawyku korzystania z książek  oraz wzbogacenie słownictwa  dotyczącego tematu Biblioteka.

Czytaj więcej: Tam, gdzie baśnie, bajki i bajeczki

Informacja

 Na podstawie:

-Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2017 r., poz.59 z póź. zm.),

 -Rozporządzenie MEN z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjne go oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz. U. z 2017 r. poz. 610),

 -Uchwała Nr XVIII/69/16 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 26 lutego 2016 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej, prowadzonych przez miasto Wysokie Mazowieckie,

 - Zarządzenie nr 6/19 Burmistrza Miasta z dnia 28.01.2019 w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkoli miejskich w roku szkolnym 2019/2020.

 Rekrutacja do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem na rok szkolny 2019/2020 odbywała się będzie według wprowadzonego Regulaminu Rekrutacji.

Harmonogram rekrutacji 2019

Załącznik nr1 – Wniosek zgłoszenia dziecka do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem na rok szkolny 2019/2020 zamieszkującego poza miastem Wysokie Mazowieckie

Załącznik nr2 – Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem na rok szkolny 2019/2020

Załącznik nr3 – Wniosek zgłoszenia dziecka do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem na rok szkolny 2019/2020

Załącznik nr4 – Oświadczenie o wielodzietności rodziny

Załącznik nr5 – Oświadczenie o samotnie wychowywanym dziecku

 

W karnawale same bale

          Karnawał 2019 roku stał się okazją do zorganizowania w Przedszkolu Miejskim nr 2 wspaniałego balu, który zgromadził przedszkolaków, pracowników przedszkola i rodziców do udziału w imprezie. Piątek 18 stycznia, to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci. Hol przedszkolny zamienił się w salę balową. Dzięki pomocy dorosłych salę przyozdobiły różnorodne łańcuchy, serpentyny, balony. Świąteczny nastrój wprowadził dzieci w wspaniały humor i zachęcił wszystkich do zabawy.

Czytaj więcej: W karnawale same bale

Kochamy Babcie Kochamy Dziadka

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia…” te słowa można było usłyszeć podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, które odbyły się w naszym przedszkolu.

Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku .małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Dzieci przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Dzieci z grup IV, V, VI, VII, VIII, XIII, zaprezentowały swoim dziadkom również Jasełka, gdyż znajdujemy się w okresie bożonarodzeniowym.

Czytaj więcej: Kochamy Babcie Kochamy Dziadka

Grupa II w Sali Doświadczania Świata

Jest wiele form stymulacji zmysłów. Jedną z nich jest terapia w Sali Doświadczania Świata. Jej głównym celem jest budowanie u osób w niej przebywających poczucia radości, bezpieczeństwa, a co za tym idzie wzajemnego zaufania i komunikacji poprzez dostarczanie im określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych pobudzających zmysły do działania.
Innymi słowy to nauka życia przez życie, to celowe kształtowanie bodźców celu wywołania zaplanowanych wrażeń i uczuć.

Czytaj więcej: Grupa II w Sali Doświadczania Świata

Wspólna zabawa

Zabawy sensoryczne mają bardzo pozytywny wpływ na każde dziecko. Mają za zadanie dostarczania różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów malucha oraz poszerzania świata jego doznań.

Aby dobrze się bawić nie potrzebne nam są skomplikowane zabawki, możemy wykorzystać przedmioty codziennego użytku, czego przykładem są przedszkolaki z III grupy. Zachęcajmy jak najczęściej swoje pociechy do tego rodzaju zabaw, ponieważ harmonijny rozwój zmysłów to krok w stronę prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego.

Niezwykły gość z odwiedzinami w grupie IV

W grudniu w ramach spotkań z zawodami, grupę IV odwiedził niezwykły gość, był nim zawodowy żołnierz. Pan Łukasz opowiedział dzieciom o swoim zawodzie, zaprezentował mundur polowy i przyniósł ze sobą część żołnierskiego wyposażenia: hełm, maskę przeciwgazową oraz broń- atrapę. Dzieci ochoczo oglądały i przymierzały przyniesione przedmioty. Każdy przedszkolak mógł przez chwilę poczuć się jak żołnierz, kiedy przymierzał różne elementy munduru czy spróbował podnieść niektóre ze sprzętów. Przedszkolaki  dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych, np. powodziach.

Czytaj więcej: Niezwykły gość z odwiedzinami w grupie IV

Boże Narodzenie opowiadane przez dzieci

„W ten świąteczny dzień niech Was błogosławi Bóg,
niech da szczęście by znów każdy cieszyć się mógł!”

            Tradycją naszego przedszkola  są coroczne JASEŁKA przygotowywane przez dzieci z gr VI pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku; w środę, 19 grudnia 2019 roku  na holu przedszkolnym zebrali się: dyrekcja, emerytowani i obecni pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą atmosferę i miłe doznania wizualne oraz słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści.

Czytaj więcej: Boże Narodzenie opowiadane przez dzieci

Mali kucharze ozdabiają pierniki

Zgodnie z tradycją Świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy własnoręcznie udekorować pierniczki. Przygotowaliśmy wszystko co było nam potrzebne: pierniki, biały lukier, kolorowe posypki i perełki. Po krótkim pokazie, jak należy dekorować ciasteczka, dzieci przystąpiły do pracy.  Każde dziecko z wielkim zaangażowaniem ozdabiało pierniczki,  lukrowymi płatkami śniegu lub cukrowymi bombkami . Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne. Sądząc po uśmiechach i dobry humorze dzieci wspaniale też smakowały!