Strona główna

Międzynarodowy Dzień Muzyki

W dniu 1 października 2021r. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzyki którego celem jest upowszechnianie piękna muzyki. Święto to jest okazją do organizowania wydarzeń związanych z muzyką. W przedszkolu Miejskim nr 2 w grupie IX odbyło się uroczyste rozpoczęcie cyklu zajęć edukacyjnych wprowadzających dzieci w świat muzyki w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Do –re - mi”, której celem jest rozwijanie kompetencji, wrażliwości i wyobraźni muzycznej. W tym dniu nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką.

W czasie zajęć  dzieci brały udział w wielu zabawach muzycznych, odgadywały muzyczne zagadki (rozpoznawały instrumenty po ich brzmieniu i je nazywały). Zabawa była wyśmienita! Chcemy aby nasze przedszkolaki doskonale poruszały się w nomenklaturze muzycznej oraz poznały nuty dzięki zastosowaniu metody Lidii Bajkowskiej. chcemy dać im powody do tego, aby w przyszłości słowo „muzyka” kojarzyło im się z czymś wyjątkowym, ciekawym i radosnym. Nikt do końca nie wie, jakim talentem obdarzona jest jego pociecha, dlatego zawsze warto dać dziecku szansę na jego odkrycie. Niezależnie od tego, jaką drogą pójdą w przyszłości zawsze będzie im towarzyszyła wyjątkowa wrażliwość na muzykę i inny, doskonalszy sposób postrzegania świata. Zajęcia będą realizowane według autorskiego pomysłu Doroty Wyszołmirskiej - Mały Mozart. Zajęcia wykorzystujące elementy tradycyjnych zabaw rytmicznych, metody aktywnego słuchania muzyki według Batti Strauss oraz metody C. Orffa. Na zajęciach dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zagrać na instrumentach. Podstawowym celem zajęć jest wykształcenie w nich poczucia rytmu, wrażliwości muzycznej, a także pokazanie w jaki sposób muzyka może opisywać, a nawet kreować świat. Któż nie chciałby zamieszkać w Królestwie Muzyki i choć przez chwilę poczuć się piękną królową Gamą czy królem Pasażem? Któż nie chciałby muzycznym wehikułem czasu odbyć podróż do świata małego Mozarta czy Chopina? Wszystkie dzieci kochają bajki. Gdy nauka muzyki staje się jedną z nich, rozkochuje w sobie wszystkie małe dzieci. Przez personifikację siedmiu nutek każde dziecko bardzo szybko nauczy się liter muzyki. Będzie grało z nut proste utwory i komponowało własne muzyczne dzieła. W przedszkolu małych Mozartów spotka także Piosenkę – dziewczynkę z muzycznego lasu, gromadkę wesołych Nutek, profesorów Wolina i Basa, stuletnią babcię Klawiaturę, wróżkę Pauzę z Doliny Ciszy i wiele innych bajkowych postaci. Razem z Nutką Celinką, Babą-Jagą Fermatą i czarnoksiężnikiem Akordem dzieci będą wędrowały w bajkowy świat dźwięków, gdzie potęga muzyki nie zna granic.