„Mali badacze- zabawy badawcze w grupie VIII”

Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”.

Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi odkrywcami i badaczami. Uczą się przez działanie. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość, mogą pokonywać przeszkody i próbować różnych możliwości. Wykonywane eksperymenty zachęcają do myślenia, porównywania, opowiadania. Z wykonywanych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości, jest to wspaniała zabawa dla nich.

Dnia 25 lutego dzieci z grupy VIII wzięły udział w zajęciach badawczych inspirowanych wierszem Jadwigi Koczanowskiej „Ufoludki”. Przedszkolaki, za pomocą prostych narzędzi (woda, kolorowa bibuła) dowiedziały się, jak łączyć dwa podstawowe kolory, by uzyskać inny kolor i co się wydarzy jak zanurzymy w wodzie kolorową bibułę. Wykonując eksperyment z bibułą, rozpoznawały oraz nazywały barwy podstawowe i pochodne.

Tego typu zajęcia stały wspaniałą okazją do rozbudzania ciekawości poznawczej dzieci,  prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków; przyczyniły się do rozwijania myślenia przyczynowo - skutkowego oraz ćwiczenia koncentracji uwagi i spostrzegawczości.