Wędrówki zawsze kształcą!

W związku z omawianą tematyką tygodnia Poznajemy zawody kobiet przedszkolaki z grupy VIII cały tydzień spędziły na edukacyjnych wędrówkach. W naszym mieście jest, bowiem wiele interesujących miejsc, w których pracują kobiety.  Dzieci zawędrowały do Miejskiego Ośrodka Kultury. Od pani Dyrektor dowiedziały się, co dzieje się w MOK w powszednie dni, z jakich zajęć mogą skorzystać dzieci w wieku przedszkolnym.  Zapoznały się z pracą pań redagujących naszą lokalną gazetę ECHO WYSOKIEGO.

Odwiedziły bibliotekę dla dzieci, w której spędziły miłe chwile z książką w roli głównej. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom, na czym polega jej praca, co należy zrobić żeby zostać czytelnikiem, chociaż nie potrafi się jeszcze czytać.  W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom pani bibliotekarka przeczytała dzieciom fragment książki „Wścibscy”, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, zasłuchanie i salwy śmiechu.

Rozbudzona ciekawość zaprowadziła przedszkolaki do kwiaciarni. Dzieci zapoznały się z pracą kwiaciarki.  Rozpoznawały i nazywały kwiaty, określały ich kolory. Dowiedziały się, co jest kwiatom potrzebne do życia i jak należy o nie dbać, żeby jak najdłużej cieszyły nasze oczy. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały pokaz wykonania wiązanki okolicznościowej. Nie omieszkały również odwiedzić pobliskie studio fryzjersko-kosmetyczne, które szczególną radość sprawiło dziewczynkom. Dzieci zapoznały się z sprzętem fryzjerskim potrzebnym do stylizacji fryzur, środkami kosmetycznymi do pielęgnacji skóry i włosów oraz technikami zdobienia paznokci. Kilka dziewczynek miało przyjemność skorzystać z fachowych usług pań fryzjerek i kosmetyczek. Z pięknymi lokami i kolorowymi paznokciami poczuły się jak prawdziwe damy.

Praca ekspedientki też jest ciekawa. Z tym zawodem zapoznawały się przedszkolaki odwiedzając pasmanterię, sklep z artykułami elektrycznymi i sklep odzieżowy.  Okazało się, że nie wszystkie towary można kupić w jednym sklepie, jak niektórzy wcześniej myśleli. A pani sklepowa musi umieć dobrze liczyć, żeby prawidłowo wydać klientowi resztę.

Skąd się biorą ubrania w sklepie odzieżowym? Odpowiedzi na to pytanie szukały dzieci w zakładzie krawieckim. Pani krawcowa pokazała materiały, z których szyje się różne części garderoby, guziki, suwaki. Zaprezentowała, jak posługiwać się bezpiecznie maszyną do szycia. Pokazała, jak zdjąć miarę na zamawiany strój.

Marcowa pogoda skłoniła dzieci jeszcze do wizyty w aptece. Wszyscy chcieli bardzo poznać sposoby walki z wiosennym przeziębieniem. Pani aptekarka doradziła witaminy oraz pyszną herbatę z miodem i cytryną.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Paniom, do których przybyły przedszkolaki z grupy VIII za wtajemniczenie w arkana swoich zawodów, okazaną serdeczność, życzliwość i zrozumienie potrzeb edukacyjnych dzieci młodszych. Życzymy samych sukcesów w pracy zawodowej.