Nowe, stare przedszkolaków zwyczaje

Tradycje pieczołowicie kultywowane są naszą tożsamością. Wiele z nich zapominamy i odchodzą w przeszłość, inne choć nie zawsze świadome pozostają, bo dają poczucie radości, są zachętą do zabawy. Do takich, wspomnianych tradycji bez wątpienia można zaliczyć „tłusty czwartek” i „Walentynki”.

Nasi milusińscy z grupy II na pewno będą wiedzieć, czym są te zwyczaje i z czym się kojarzą. Dzieci, tu w przedszkolu dowiedziały się, jaka jest historia tłustego czwartku, czym są tzw. „zapusty” i dlaczego ten dzień związany jest z obchodzeniem Wielkiego Postu. To dla nich już żywa tradycja nie tylko przez jedzenie ogromnych ilości pączków i faworków, ale świadomość jak przeżywali te tradycje nasi przodkowie. Ogromnym wsparciem w kultywowaniu obchodów tych uroczystości byli rodzice dzieci, którzy zakupili dzieciom pączki i faworki. Lepienie z masy solnej torcików było zaś świetną okazją do wprowadzenia w świętowanie Walentynek.

To zwyczaj od niedawna przeniesiony z zachodu, ale stał się okazją by śmiało mówić bliskim, że są przez nas kochani. Miło jest wiedzieć, że i my jesteśmy darzeni tym uczuciem. Małe serduszka naszych pociech mogły rozbrzmiewać głosem miłości, gdy pieczołowicie robione torciki, wraz z laurkami walentynkowymi trafiły do tych, którzy są najbardziej kochani – do rodziców i dziadków.

Stare z nowymi nie muszą się kłócić – świadczą o tym nasze zajęcia przedszkolne.