Dzieci listy piszą

Opisywany w piosenkach zawód listonosza, z nieco romantycznym posmakiem, daje obraz uśmiechniętego człowieka, przynoszącego ludziom dawno wyczekiwaną korespondencję. Była to zapomniana już dziś, w erze telefonów komórkowych, funkcja komunikacji interpersonalnej. Być może łatwiej jest dziś wysłać popularną wiadomość tekstową, jednak o wiele większą wartość mają własnoręcznie zrobione i wysłane pocztówki świąteczne. Takich tradycji uczyły się dzieci grupy II z Przedszkola Miejskiego Nr 2 podczas wycieczki do Urzędu Pocztowego Poczty Polskiej w Wysokiem Mazowieckiem.

Odkrywanie tajemnic tej instytucji umożliwiły życzliwe przedszkolakom osoby: Pani Naczelnik Ewa Ignaczewska, Pani Anna Walentowicz oraz Pani Bożena Zalewska. Wycieczkę po naszej poczcie rozpoczęły dzieci od wysłania swoich własnoręcznie zrobionych pocztówek. Starannie zaadresowane, z pocztowymi znaczkami trafiły oczywiście do dużej skrzyni. Jednak to nie koniec wrażeń. Pracownicy poczty opowiedzieli dzieciom, jak wiele możliwości daje urząd pocztowy – od wysłania paczek, przez inne różne rodzaje przesyłek do spraw bankowych. Następnie przedszkolaki prześledziły drogę swoich pocztówek – stemplowały je, widziały sortowanie i pakowanie do miejsca przeznaczenia. Oczywiście dużym przeżyciem była rozmowa z panem listonoszem i przymierzanie elementów jego stroju.

Wizyta w Urzędzie Pocztowym okazała się niezwykle rozwijająca. Od zajęć artystycznych, tj. tworzenia własnych pocztówek, poprzez utrwalanie tradycji świątecznych do doradztwa zawodowego – taki właśnie wymiar może mieć, wydawałoby się, zwykła wycieczka po tak dobrze znanym dzieciom mieście.