Przedszkolacy w Muzeum, czyli wycieczka dzieci do Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu.

15 maja 2015 roku dzieci z grupy IV udały się na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa im. Ks. Kluka do Ciechanowca. Bilety do Muzeum grupa otrzymała dzięki zdobyciu II nagrody w konkursie na Palmę Wielkanocną. Dzieci mogły zwiedzać większość działów muzeum, między innymi dział etnograficzny, który jest najstarszym działem Muzeum i posiada największą ilość eksponatów. Wśród zbiorów działu na szczególną uwagę zasługują narzędzia rolnicze w postaci soch, radeł, pługów, ponad 40 drewnianych bron laskowych i beleczkowych oraz pojazdów konnych w postaci wozów, sań i bryczek. Do działu etnograficznego należą 24 ekspozycje stałe rozmieszczone w obiektach skansenowskich w tym wnętrza 5 chat z pogranicza Podlasia i Mazowsza. Wszystkie chaty mają zróżnicowane (w zależności od ich pochodzenia) wyposażenie wnętrz.

Kolejnym działem odwiedzonym przez dzieci z naszego przedszkola jest dział budownictwa wiejskiego (skansen) obejmuje 51 obiektów z pogranicza Podlasia i Mazowsza. Zabudowa skansenu to 47 obiektów drewnianych, umieszczonych w trzech sektorach skansenu. Obecnie w remoncie, młyn wodny zbudowany w połowie XIX wieku jest jedynym budynkiem chronionym. Malowniczy krajobraz, bogata konfiguracja terenu i architektura młyna są przykładem najciekawszego zabytku techniki w kraju. Przedszkolacy mogli zwiedzać większość chat, we wnętrzach, których znajdują się ekspozycje stałe. Obiekty otoczone są ogródkami przydomowymi, płotami plecionymi, spągowymi i sztachetowym.  Zadziwiła nasze dzieci najbardziej mała architektura: gołębnik słupowy, kapliczka czy pasieka składająca się z ponad 30 uli kłodowych i skrzynkowych, oraz studnia typu żuraw i ubikacja wiejska tzw. sławojka.

Interesującym działem okazał się Dział Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich. Oprócz ekspozycji i wystaw zobaczyć można było rozmaite zwierzęta, żyjące na terenie muzeum. Czyli niewielkie owce – wrzosówki, ptaki domowe: kury zielononóżki, kaczki piżmowe z Kuby, gęsi kubańskie z Azji.  Obok drobiu widzieliśmy też ptaki ozdobne. W zagrodzie podziwiać można kaczki, czy kury o wymyślnych kształtach, czy upierzeniu. Przy pałacu zaś - drobiową arystokrację - pawie. Finałowym etapem wycieczki był piknik na wiosennej trawie, w doborowym towarzystwie, – czyli kolegów, koleżanek i pań ze swojego przedszkola.

Dzieci Muzeum im. K. Kluka w Ciechanowcu opuściły z ogromną wiedzą i miłymi wspomnieniami.  Czas wspólnie spędzony, był czasem wykorzystanym bardzo pożytecznie, przebywanie na łonie natury oraz poznawanie historii Podlasia.