ROLA TEATRU W ŻYCIU MAŁEGO DZIECKA

Czy ktoś z nas zastanawiał się jak duży wpływ na rozwój dziecka ma oglądanie różnego typu teatrzyków w wykonaniu aktorów czy lalek? Jak ważne jest obcowanie z tego rodzaju sztuką i gra aktorską? Częstym gościem naszego przedszkola jest przyjezdny teatr z Krakowa o nazwie Art.- Re. Podczas trwającego przedstawienia dzieci mają możliwość wystąpienia na scenie razem z prawdziwymi aktorami i współtworzenia sztuki oraz kreowania bajkowego świata. Przedstawienia te mają charakter interaktywny, a wiec różnią się od tradycyjnych przedstawień, tym że na różne sposoby angażują publiczność, dając jej możliwość bardziej aktywnego kontaktu z opowiadaną historią, jej bohaterami, a także z innymi widzami.

Poprzez ich interaktywny charakter dzieci zostają wciągnięte w fabułę spektaklu. Przez ten zabieg widz jeszcze bardziej wchodzi w świat teatru, wie, że ma wpływ na to, co za chwilę się wydarzy. Czasem musi wyjść na scenę, czasem coś zaśpiewać. Staje przed obcymi, rówieśnikami zupełnie nieskrepowany, bez tremy. Świat wyobraźni staje się przez to dla niego jeszcze bliższy. A im bardziej go pozna, tym większy użytek zrobi z niego w przyszłości, w dorosłym życiu.

Bogactwo rekwizytów, kostiumów oraz scenografii przenosi dzieci w bajkowy świat. Spektakle teatralne to nie tylko świetna zabawa dla najmłodszych ale też w niesamowity sposób otwiera przed dziećmi nowe możliwości.Przełamuje lęki, buduje poczucie własnej osobowości, wpływa na ich wrażliwość, kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę, rozwija wyobraźnię i intelekt, daje możliwość ciągłego obcowania w różnych grupach.

W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie bardzo ważne jest, aby wprowadzać teatr w życie od najmłodszych lat. Tu nie wszystko oddziałuje na nasz umysł w sposób bierny ale odwrotnie – trzeba wysilić swoją wyobraźnię, aby uwierzyć, że ten pluszowy kot może być prawdziwy, a ta pani na scenie jest najprawdziwszą wróżką.Tu świat wyobraźni nie ma żadnych ram. Jest to niesamowita zdolność, która szczególnie wyróżnia dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby jak najdłużej i jak najwcześniej starać się kształtować dziecięcą wyobraźnię.  Należy też zaznaczyć, że spektakle teatralne nie zawierają agresji i przemocy, ale uczą jak postępować, pokazują najważniejsze życiowe wartości: miłość, dobro, rodzina i tolerancja. Natomiast morał na zakończenie każdej historii uświadamia widzom, że warto jest w życiu postępować godnie i uczciwie.