Poznajemy swoje

Znane jest powiedzenie „cudze chwalicie”, by zadać mu kłam zorganizowaliśmy przedszkolną wycieczkę, która miała ubogacić  dzieci w uroki własnego regionu. Poznajemy więc swoje i wyjeżdżamy z grupą II, przyzwyczajoną już do edukacyjnej włóczęgi, na spotkanie z przedwakacyjną przygodą.

Podglądanie przyrody z bliska jest fascynującym zajęciem. Przekonali się o tym wycieczkowicze, którzy rozpoczęli regionalną edukację od wizyty w krainie bocianów, tj. w Petowie. Jakże interesującym dla nich była informacja, że ta miejscowość jak magnes przyciąga wspaniałe ptaki, kojarzące się wszystkim Polakom ze swojskością. Nie było zaś nowością to, że gospodarze poczytują to sobie za dobrą wróżbę losu, gdy bociany gnieżdżą się w ich gospodarstwach. Wspaniały był też widok z wież, z których widok rozciągał się szeroko na całą okolicę. Widok ten, należy dodać, obejmował przede wszystkim wspaniałą przyrodę narwiańską, do dziś nieujarzmioną przez cywilizacyjna pychę człowieka.

Narwiańskie rozlewiska i bociania stolica poprowadziły nas dalej do podziwiania króla puszczy, dumy Podlasia, czyli żubra. To właśnie w Kiermusach dzieci obejrzały to dostojne zwierzę podpatrywały zachowanie dorosłych osobników, jak również jeszcze małych żubrzątek. Kiermusy zaprezentowały także dawne wiejskie narzędzia, przez co dzieci dowiedziały się o życiu na wsi w XIX i na początku XX wieku.

Zwieńczeniem odkrywania uroków naszego regionu był rejs gondolą Bat po tykocińskich rozlewiskach. Prawdziwie żeglarskie opowieści usłyszały dzieci z ust tykocińskiego gondoliera pana Adama Rudawskiego. Dotyczyły one nie morskich przygód, a przyrody wokół, widzianej z łodzi. Uwrażliwiły one dzieci na wnikliwe oglądanie otaczającej przyrody. Po zakończonym rejsie, zmęczone nieco przedszkolaki, wędrowały jeszcze zabytkowymi ulicami, by w końcu posilić się wyśmienitą kiełbaską z ogniska.

„Swoje już znamy” – mogą śmiało powiedzieć dzieci grupy II. Potwierdzą one też chętnie, że podróże, również w niedalekie okolice, kształcą.