Wycieczki kształcą

Książka, autor, tytuł – jednym słowem – biblioteka kojarzy się dzieciom z gr. VIII jak najbardziej trafnie – z wypożyczaniem książek. Jednakże wypożyczyć, to znaczy za pewien czas zwrócić. O tych czynnościach przypomniała dzieciom p. Dorota Mokrzewska. Dla większości dzieci była to ich pierwsza wizyta w tym miejscu. Przedszkolacy zapoznali się z zasobem księgozbioru dla dzieci, dowiedziały się jak długo można przechowywać książki oraz jak założyć kartę czytelnika. Nie zabrakło pytań zarówno ze strony dzieci, jak i ze strony pani bibliotekarki.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci wysłuchały wierszy związanych ze zbliżającymi się wakacjami oraz latem. P. Dorotka zachęciła do przyjścia z rodzicami i założenia karty czytelniczej oraz do jak najczęstszego czytania dziecięcej literatury. Na zakończenie wszystkie dzieci za aktywny udział w spotkaniu otrzymały w nagrodę zakładki do książek oraz zawieszki na drzwi.

Przedszkolaczki podczas pobytu w Domu Kultury odwiedziły także wystawę prac z międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Ekologiczna zabawka”. Uwagę dzieci przyciągnął koń z plastikowych butelek, rodzina Furbych czy też dziecięcy wózek. Pomysły na prace oraz technika wykonania zachwyciła małych odbiorców sztuki. U niejednego dziecka dało się zauważyć nutkę malutkiej zazdrości, że ta praca nie jest akurat jego. Jednakże przedszkolacy zostali po raz kolejny zachęceni do brania udziału w konkursach, bo nagrody są niewątpliwie wartościowe, a satysfakcja z wykonania małego dzieła sztuki – niezastąpiona.

Przedszkolaczki z gr. VIII lubią zgłębiać pracę coraz to nowych zawodów. W propozycjach dzieci nie zabrakło, więc pomysłów na wycieczkę do straży miejskiej i zapoznania się z pracą strażnika miejskiego. Dzieci powitał komendant straży miejskiej – p. Tadeusz Wróblewski, który pokrótce opisał pracę funkcjonariuszy, pokazał również liczne ordery i odznaczenia. Następnie dzieci przeszły do innego pomieszczenia, w którym pracują pozostali funkcjonariusze – p. Agnieszka Perkowska oraz Łukasz Fiedorczuk. Zaprezentowali oni czapkę, którą chętne dzieci mogły przymierzyć, kamizelkę odblaskową, pałkę, czy też kajdanki. Nie wszystkie dzieci wiedziały, że praca strażników podobna jest do pracy policjantów i często jest równie niebezpieczna. Zadaniem strażników jest strzeżenie ładu i porządku w mieście, kierowanie ruchem, przeprowadzanie dzieci przez przejście dla pieszych, zabezpieczanie pochodów, imprez masowych, meczów. Na uwagę zasługuje fakt (bo chyba nie wszyscy mieszkańcy o tym wiedzą), że wszyscy funkcjonariusze są honorowymi dawcami krwi tzn. oddają ją systematycznie, ratując innym życie. Na zakończenie przedszkolacy otrzymali odblaski oraz słodkie upominki, jednocześnie obiecali, że bezpiecznie, pod opieką osób dorosłych spędzą zbliżające się wakacje.