Przyjaciele książki - przyjaciele przedszkolaków

Mijający rok szkolny i przedszkolny łączy się z wieloma podsumowaniami. W dobie mass mediów i technologii informacyjnych książka drukowana odchodzi w przeszłość. My dorośli nie możemy się poddawać a wskazywać młodym ludziom wartość książek i przyjemność czytania. Służą temu różne akcje, w tym ogólnopolska akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.

Przedszkole Miejskie nr 2 z pełnym zaangażowaniem i poczuciem szczególnej misji włączało się w tę akcję. Czytaliśmy przedszkolakom prawie codziennie przeróżne bajki, czytali rodzice i zaproszeni goście. Czytali także ci, bez których miasto nie mogłoby dobrze funkcjonować – włodarze miejscy i powiatowi.

Książka towarzyszyła dzieciom na wycieczkach, a szczególnie w niezwykle bliskiej współpracy z Biblioteką Publiczną i księgarnią Dom Książki w Wysokiem Mazowieckiem. W księgarni przedszkolaki dowiadywały się jak powstaje książka, poznały bogatą ofertę lektur na każdą okazję, jednak najważniejsza zawsze była uczta duchowa – czytanie i słuchanie. Żadne dziecko nie opuściło księgarni bez książki i innych drobnych upominków.

Podkreślamy tu, że nasza zażyła współpraca nie była jednostkowym aktem zainteresowania książką, lecz długotrwałym działaniem wszczepiającym dzieciom miłość do „przeżytku”, który dzięki takim działaniom będzie trwał.