Droga bezpieczna od dziecka

Czasy, w których żyjemy to nieustanny postęp technologiczny. Coraz więcej osób stać na samochody, których liczba na drodze zwiększa się z dnia na dzień. Niestety nowych dróg przybywa niewiele, co powoduje zmniejszenie bezpieczeństwa podróżowania. Aby drogi były bezpieczne muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze – wysoka znajomość przepisów drogowych i po drugie – dokładne ich przestrzeganie.

O ile nam dorosłym te dwie prawdy wydają się banalne, to dla najmłodszych użytkowników dróg jest to sfera, którą należy umiejętnie zainteresować. Nie może to być nudne uczenie znaków drogowych, bowiem przedszkolaki najłatwiej się uczą przez doświadczanie. Takiego doświadczania bezpieczeństwa drogowego uczyły się dzieci z grupy V. Na czym polegało owo doświadczanie? Wiele dało dzieciom na przykład obserwowanie ruchu ulicznego na naszym wysokomazowieckim skrzyżowaniu. Dzieci widziały przykłady prawidłowego zachowania na jezdni zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych. Nie obyło się bez komentarza, gdy pojawiały się zachowania niepożądane, niebezpieczne.

W Ośrodku Szkolenia Kierowców dzieciaki mogły zobaczyć, że otrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami to niełatwa sztuka. Grupa V ze zdziwieniem mogła obserwować dorosłych, którzy uczyli się tu Kodeksu Drogowego, oglądali filmy instruktażowe. Każdy mógł być pasażerem pojazdu z instruktorem, każdy zobaczył i przeszedł po liniach placu manewrowego. To bardzo istotne doświadczenie budujące bezpieczeństwo na drogach, ale nie ostatnie.

Zwieńczeniem rozwijania wiedzy o bezpieczeństwie ruchu była wycieczka grup V i VII do Stacji Kontroli Pojazdów przy CKZ. Wiadomo – bezpieczny kierowca musi mieć sprawny samochód. Tutaj przedszkolaki dowiedziały się, jakie elementy wyposażenia samochodu są najważniejsze, by uznać pojazd za bezpieczny dla ruchu.

Świadomość przepisów ruchu drogowego u dzieci będzie w przyszłości kształtować bezpieczeństwo na naszych drogach. Bezpieczna droga od przedszkola do dorosłości to mniejsze koszty społeczne, wynikające z wypadków na drogach.