My dzieci wiemy, w jakim środowisku żyć chcemy

24 września bieżącego roku dzieci z grup V, VI i VII wzięły udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, której celem było kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie troski, o jakość życia na Ziemi, wykorzystywanie zdobytych wiadomości i umiejętności podczas realizacji zadań, zintegrowanie grup przedszkolnych oraz dostarczenie okazji do dobrej zabawy. Dzieci wykonały piękne plakaty na tematy: „Las jest naszym przyjacielem”, „Gdzie mieszkają śmieci”, „Czysta woda wokół nas” (plakaty stanowiły piękną dekorację w holu przedszkola).

Akcja odbyła się w formie zabawy. Dzieci doskonale wiedziały, że należy dbać o przyrodę i chronić ją, by korzystać z jej uroków. Pojęcia: recykling i segregacja śmieci nie przysporzyły naszym przedszkolakom żadnego problemu.  Starszaki potrafiły bezbłędnie posegregować śmieci i wrzucić je do odpowiednio oznakowanych pojemników. Po tak gruntownym przygotowaniu mali strażnicy naszej planety Ziemi "uzbrojeni" w rękawiczki, worki i kamizelki odblaskowe wyruszyli do akcji sprzątania. Wszyscy zebrali się w przedszkolnym ogrodzie gotowi do działania, gdy nagle ich uwagę przyciągnął czyjś płacz dochodzący zza żywopłotu. Okazało się, że za krzewami chował się śmieciowy stwór i to on tak mocno płakał. Ten niesamowicie dziwny stwór wyszedł do dzieci i opowiedział im swoją smutną historię. Dzieci postanowiły mu pomóc, aby już nigdy więcej nie musiał się chować i uciekać przed ludźmi. Zaczęły zdejmować z niego brzydkie i niemile pachnące śmieci.  Jakie było zdziwienie, kiedy spod śmieciowego ubrania ukazała się Pani Iza. Radości nie było końca, szczególnie wśród dzieci z grupy VI, kiedy zobaczyły odczarowaną swoją panią.

Pełni radości i animuszu do pracy starszaki wyruszyły na sprzątanie okolic przedszkola i parków miejskich. Ani jeden śmieć nie uszedł ich uwadze. Wszyscy mali uczestnicy akcji byli bardzo dumni, że dzięki nim świat stał się o wiele piękniejszy, a brzydkie śmieci będą mogły zamienić się w piękne i przydatne rzeczy.

Każdy dorosły niech od dzisiaj wie, że od przedszkolaków może dobrego zachowania i szacunku dla naszej planety uczyć się!

GRUPA V