W zdrowym ciele zdrowy duch, – czyli wizyta przedszkolaków u lekarza

Wizyta u lekarza to często duży stres dla dzieci. Nie dziwmy się, zatem i nie irytujmy, gdy nasze dzieci okazują strach przed białymi fartuchami. Mają prawo bać się nowych, nieznanych sytuacji oraz nie ufać nieznajomym, “dziwnie” ubranym ludziom. To głównie od nas, opiekunów rodziców, zależy, w jakiej atmosferze przebiegnie taka wizyta i jak zachowa się mały pacjent. Dlatego 4-latki z grupy II wybrały się z wizytą do zaprzyjaźnionego lekarza internisty pana doktora Marcina Leoniak.

Celem wizyty było zachęcenie dzieci do dbania o swoje zdrowe i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad spożywania właściwych pokarmów oraz korzystania z ruchu na świeżym powietrzu. Pan doktor zwrócił uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków. Chętne dzieci mogły poczuć się jak na prawdziwej wizycie u lekarza, zostały dokładnie zbadane, sprawdzone zostały gardła, dzieci mogły słuchać bicia ich serduszka przez słuchawki lekarskie przełamując w ten sposób swój strach przed wizytą u lekarza. Z dużym zainteresowaniem obejrzały też wyposażenie gabinetu lekarskiego. Niektóre dzieci  chciałyby w przyszłości zostać lekarzem lub pielęgniarką, choć to bardzo trudny zawód.

Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchały wyjaśnień o potrzebie zabezpieczania się przed chorobami poprzez szczepienia ochronne. Na koniec pan doktor podziękował dzieciom za cierpliwość i żywe zainteresowanie tematem spotkania. Pochwalił ich wiedzę i wręczył kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta, oraz słodki upominek. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć. Za poświęcony przedszkolakom czas panu doktorowi Marcinowi Leoniak – bardzo dziękujemy.