Przedszkolaki w Teatrze

„Czas, którego nie można odstąpić, wypożyczyć, schować w piasku, można go jedynie

ofiarować komuś, kto do serca czas nasz schowa”, czyli edukacja przez sztukę teatru.

Dnia 10 listopada, 4 –latki z naszego przedszkola wyruszyły w bardzo ekscytującą podróż do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. Tygrysek Pietrek wg reżyserii K. Kobyłki. "Tygrys Pietrek" to historia małego tygryska, który boi się wszystkiego w otaczającym go świecie. Za karę dorosłe, odważne tygrysy odbierają mu paski. Jednak, gdy mama tygryska rozchorowuje się i potrzebuje pomocy, ten zapomina o swoich lękach i odważnie, nie bacząc na czyhające niebezpieczeństwa, wyrusza w świat, by odnaleźć i sprowadzić lekarza. Jego odwaga zostaje nagrodzona i nasz bohater odzyskuje swe paski.

Niedawno, jako maluchy (dzieci z grup II, IV i VIII), rozpoczynały swą przygodę z przedszkolem, jako bardzo nieśmiałe dzieci. A teraz odważnie wyruszają na zdobycie nowych przygód podczas pierwszej, tak dalekiej autokarowej wycieczki do Teatru. Podobnie jak bohater spektaklu Tygrysek, tak nasze dzieci spisały się na medal, wykazały się niezwykłą odwagą, zaradnością i samodyscypliną. Dzieci sprawowały się wzorowo, a przedstawienie było niezwykłe poprzez formę inscenizacji, robiące wrażenie rekwizyty, muzykę i przygotowanie wokalne aktorów. Przemiany elementów scenografii w coraz to inne formy odbywały się z zaskoczenia, pomysłowo i na oczach dzieci. Doskonała była też animacja lalek bohaterów opowieści, które znikały w kulisach, by po chwili ukazać się zupełnie w innym miejscu. Wszystko to dało dzieciom niecodzienną okazję, aby przyjrzeć się doskonałemu warsztatowi montażystów teatralnych i pracy aktorów.

Duże wrażenie na dzieciach zrobiły snujące się ze sceny obłoki dymu. Tak działa właśnie magia teatru. Teatr przyciąga uwagę, zapada w pamięć, pozostawia ślad w umyśle. „Tygrysek Pietrek” to spektakl pokazujący, że do odważnych świat należy. A odwagi bardzo szybko można się nauczyć, gdy pomaga się innym.