Patriotycznie u przedszkolaków

Patriotyzm czasów pokoju nie jest, jakby się wydawało prosty. Kiedy nie trzeba walczyć za ojczyznę, obowiązkiem jest ją budować. Żeby jednak budować dobro ojczyzny należy nauczyć dzieci i młodzież umiłowania naszego kraju. Nie mogą to być nudne lekcje, ale takie, które poruszają serca dzieci i ludzi młodych. Taką patriotyczną lekcję mogliśmy przeżyć uczestnicząc w „Patriotycznym śpiewaniu” w Przedszkolu Miejskim nr 2.

Przygotowanie dzieci nie jest łatwe. To nie tylko nauka śpiewu tekstów i nut – to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Nikt, bowiem śpiewając wszystkim znane patriotyczne utwory, nie zastanawia się, czym są np. lampasy, czy surmy. Śpiew hymnu narodowego to również zakorzenienie dzieci w polskiej tożsamości. Sama zaś uroczystość nie była kolejną akademią.

Zaproszeni tu byli znakomici goście: Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie Jarosław Siekierko, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zygmunt Wieryszko, Przewodniczący Rady Miasta Józef Sokolik, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Śliwowski, Przewodniczący Komisji Oświaty Stanisław Chmielewski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Sałęga. Gościom towarzyszyli tez rodzice pociech, które bardzo chętnie angażowały się w śpiew przygotowanych utworów. Wszyscy otrzymali śpiewniki, by wspólnie podejmować tę patriotyczna inicjatywę. W przerwach, umiłowanych przez Polaków melodii, następowała recytacja patriotycznej poezji.

Ten czas wspólnego śpiewania zbudował wspólnotę, poczucie tożsamości z tymi, którzy przelewali krew, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością i niepodległością. Patriotyczny nastrój udzielił się nie tylko występującym dzieciom, ale także znamienitym gościom, rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor Iwona Mojkowska zapewniła, że impreza nie będzie jednostkowym incydentem, lecz znajdzie kontynuację w następnych latach.