Strona główna

Miesiąc Wiedzy Na Temat Autyzmu w przedszkolu

Kwiecień za nami, a z nim obchody Światowego Miesiąca Wiedzy Na Temat Autyzmu. Nasze przedszkole już po raz drugi, wraz z poradnią psychologiczno -pedagogiczną, włączyło się do tej akcji. Miesiąc Wiedzy Na Temat Autyzmu to zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Autyzm wciąż pozostaje tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.

I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe (dotyka 1 na 300 dzieci w Polsce i 1% całej populacji ludzi na świecie), to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska, a osoby nim dotknięte często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami i okrutnymi zachowaniami otoczenia, dlatego ważne jest, aby uświadamiać dzieciom, czym jest to zaburzenie a rodzicom pomóc rozpoznawać pierwsze, niepokojące objawy autyzmu.

Zgodnie z ideą fundacji SYNAPSIS postanowiliśmy, aby w kwietniu przyświecały nam hasła:  ŚWIEĆ,  EDUKUJ ,  WSPIERAJ.  Pierwszym etapem były warsztaty sensoryczne dla nauczycieli z naszego przedszkola, zorganizowane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.  Dzięki warsztatom nauczycielki miały możliwość doświadczenia odczuwania świata poprzez doznania wzrokowych, węchowych, smakowych, dotykowych, równoważnych, proprioceptywnych i czucia głębokiego. Panie pracujące w poradni prowadziły uczestników spotkania przez ścieżkę zmysłów. Została ona zaprojektowana tak, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż to zwykle dzieje się w codziennym życiu. Warsztaty pozwoliły nam zrozumieć, w jaki sposób mózg dziecka autystycznego przetwarza otrzymywane informacje. Podsumowaniem zdobywanych informacji była prezentacja krótkometrażowego filmu animowanego pt. ”Podróż Marii” poświęconego tematyce autyzmu. Dla każdego było to niesamowite doświadczenie i ogromne przeżycie.

Kolejnym krokiem był Dzień wiedzy na Temat Autyzmu zorganizowany dla dzieci w naszej placówce. Tego dnia całe przedszkole udekorowało się na niebiesko, gdyż ten kolor jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem. Wszystkie starsze dzieci, ubrane w tym kolorze, bawiły się w trzech salach, specjalnie przygotowanych na tę okazję. W pierwszej dzieci słuchały bajki, której treść pozwoliła zrozumieć, czym jest autyzm oraz wyjaśniała nietypowe zachowania dzieci z tym zaburzeniem. Kolejna sala przypominała salę doświadczania świata. W niej dzieci mogły doświadczać świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu. Na koniec czekała dzieci sala pełna niebieskich balonów, w której mogły się bawić w deszczu baniek mydlanych przy wesołej muzyce.

Zwieńczeniem Dnia Autyzmu dla dzieci przedszkola było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Niebieskie jest niebo, niebieskie jest morze, narysuj, co jeszcze niebieskie być może”. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę.

Ostatnim etapem obchodów Miesiąca Wiedzy Na Temat Autyzmu było spotkanie dla dorosłych. Rodzice oraz inne, zainteresowane osoby, mogły wysłuchać wykładu „Jestem dzieckiem. Mam autyzm”, przygotowanego przez panią dr Annę Urbanek. Na koniec pani Urbanek oraz pani Justyna Baryła odpowiadały na pytania oraz prowadziły indywidualne rozmowy z rodzicami. Myślę, że był to udany miesiąc, bogaty w wiedzę i doświadczenia związane z autyzmem.

Dziękujemy dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej pani Elżbiecie Powojskiej i jej pracownikom za owocną współpracę.