I Powiatowy Konkurs Wiedzy „Moje miasto-mój powiat-moja Ojczyzna”

Ojczyzna i patriotyzm to ważne, a zarazem trudne słowa, a w dzisiejszych czasach – w dobie komputerów i Wolnej Polski powinny mieć dla młodego pokolenia szczególną wartość i należy oswajać z nimi dzieci już od przedszkola. W ramach ewaluacji programu edukacji regionalnej „Wysokie Mazowieckie – moja mała Ojczyzna” został zorganizowany konkurs powiatowy „Moje miasto – mój powiat - moja Ojczyzna”, do którego zgłosiło się pięć drużyn z powiatu Wysokie Mazowieckie – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Kuleszach Kościelnych, Oddział Przedszkolny ze Szkoły Podstawowej w Szepietowie, Niepubliczne Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Szepietowie, Przedszkole Miejskie Nr 1 „Świat Malucha” w Wysokiem Mazowieckiem oraz organizator – Przedszkole Miejskie Nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem.

Konkurs zorganizowany został dzięki przychylności i środkom finansowym przekazanym przez pana Krzysztofa Wnorowskiego z Grupy Biznes Polska, który ufundował uczestnikom nagrody rzeczowe – quizy o Polsce, gry dydaktyczne, książki o Polsce oraz medale i puchary. Zaproszonymi gośćmi byli: pani Burmistrz miasta – Ewa Konarzewska, przedstawiciel grupy Biznes Polska – pani Edyta Koch. W jury konkursu zasiedli: przewodniczący Rady Miasta – pan Józef Sokolik, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury – pan Kazimierz Dąbrowski oraz nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 – pani Agnieszka Faszczewska. Nie mogło też zabraknąć naszej pani dyrektor – Iwony Mojkowskiej – gospodarza uroczystości, która czujnym okiem patrzyła na prawidłowy przebieg konkursu oraz wspierała uczestników.

Konkurs składał się z ośmiu konkurencji – scenki dramowej, quizu o Polsce, rozpoznawaniu melodii, skojarzenia, puzzle, miejsca na mapie, konkurencji plastycznej i sportowej, znajomości legend. Drużyny wykazały się ogromną wiedzą na temat swego miasta oraz kraju, w którym żyjemy, pomimo iż mogło się wydawać, że będzie to bardzo trudna tematyka dla osób w tak młodym wieku. Niestety, tak jak w każdym konkursie muszą być osoby, które zajmą czołowe miejsca, a bezkonkurencyjni okazali się gospodarze, czyli dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2, które zdobyły I miejsce, II miejsce przypadło w udziale drużynie z Niepublicznego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Szepietowie, z kolei trzecią lokatę uzyskał Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Kuleszach Kościelnych. Reszta uczestników zdobyła wyróżnienia, bo myślę, że nikt nie poczuł się przegrany. Każde dziecko otrzymało medal, dyplom, prezent, a przedszkole – cenny puchar. Nikt nie wyszedł z turnieju z pustą ręką, a wesołe miny uczestników mówiły, że warto było wziąć udział, bo kto nie gra i nie bawi się, ten nie wygrywa. Brawo dzieci! Brawo nauczyciele! Wszyscy stanęliście na wysokości zadania w przygotowaniu małych patriotów. Dziękujemy dzieciom, paniom wychowawczyniom i gościom za skorzystanie z zaproszenia i myślę, że będziemy wspólnie kultywować tradycje regionalne i polskie i już w większym gronie spotkamy się za rok!