Strona główna

Kolęduje Tobie moje serce…

       Jasełka Bożonarodzeniowe, to szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia powoduje, że ta uroczystość ma zawsze swój nastrój, jest inna niż pozostałe, dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń. Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi, fakt ten zainspirował nas do kultywowania  tradycji jasełkowej w przedszkolu – małej rodzinie jaką tworzymy my pracownicy, dzieci i rodzice.

      W naszym przedszkolu już od wielu lat istnieje tradycja wystawiania „Jasełek” w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowanie i zaprezentowanie przedstawienia jasełkowego to domena grup najstarszych.

       Dzieci wraz z rodzicami aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu dekoracji do „Jasełek” oraz strojów dla wszystkich postaci. Każde dziecko bierze czynny udział w przedstawieniu, każde ma do odegrania jakąś rolę, zgodnie z wyrażoną ochotą oraz predyspozycjami indywidualnymi.

Co roku nasze „Jasełka” mają inną oprawę i inny scenariusz. W treść scenariusza wplatamy główne zadania planu rocznego  przedszkola, własne pomysły i wizje przedstawienia.

      „Jasełka” cieszą się dużą popularnością wśród dzieci z różnych grup wiekowych uczęszczających do naszego przedszkola. Wystawiamy je także dla przedstawicieli naszego miasta, księży z naszych parafii i innych zaproszonych gości.

           W tym roku „Jasełka” wystawiane były według scenariusza „Baśniowej kapeli”. Pomiędzy klasycznymi kolędami można było usłyszeć pastorałki i kolędy mniej dla nas znane. Jednak przedstawiony repertuar chwyta za serce, wzbudził niesamowite emocje. Wszyscy widzowie, którzy mają okazję oglądać przedszkolne „Jasełka” poddają się nastrojowi chwili. Blask gwiazdy betlejemskiej w przyćmionej sali, melodie kolęd w wykonaniu dzieci, solowy śpiew „Maryi” czy innych postaci, wywołują wspomnienia z dzieciństwa, skłaniają do refleksji. Wielu gości śpiewając wspólnie z naszymi małymi aktorami popularne kolędy, czy słuchając piosenek świątecznych, ma łzy w oczach. Po przedstawieniu są brawa, gratulacje, a co ważniejsze dla nas wszystkich, naszej małej rodziny przedszkolnej, dalszym ciągiem przedstawienia jest zawsze tzw. „spotkanie wigilijne” z zaproszonymi gośćmi, rodzicami.

Przy blasku świec, dzielimy się po staropolsku opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia, śpiewamy wspólnie kolędy, próbujemy wigilijnych potraw i spędzamy wspólnie miło czas.

     Zawsze z niecierpliwością oczekujemy na nadejście okresu Świąt Bożego Narodzenia. Choć pracy przy przygotowaniach do tych świątecznych spotkań nie brakuje jest to dla wszystkich czas radości z przygotowywania dla bliskich niespodzianki.

            W tym roku podczas spotkania opłatkowego zabrakło jednej z naszych koleżanek, pani Danusi Mierzejewskiej, którą z ogromnym żalem w sercu wspominamy. Jednak w tej szczególnej dla nas chwili można było poczuć ciepło, radość i optymizm, którym pani Danusia nas wszystkich obdarowywała. Pani Danusiu – pozostanie pani zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach…

     Okres świąteczny jest dla wszystkich okazją do refleksji nad przemijającym czasem, do wspomnień, wzruszeń, do pojednania z bliskimi, do czynienia dobra dla innych ludzi.

Wspólnie z dziećmi otwieramy serca również dla ludzi z naszego miasta, podopiecznych stowarzyszenia „Bliżej Ciebie” i razem z nimi  świętujemy Boże Narodzenie.

Uczmy nasze dzieci nie tylko brać, ale przede wszystkim dawać innym radość i miłość. Bo „miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli”.