Strona główna

Dzieci poznają historię swojego miasta

      24.X. 2012r. dzieci 5-6 letnie z Przedszkola Miejskiego nr2 w Wysokiem Mazowieckiem odwiedziły Izbę Historyczną powiatu wysokomazowieckiego. Tam powitał dzieci przewodnik P. Głębocki, który w przystępny dla przedszkolaków sposób oprowadził dzieci po pomieszczeniach izby opowiadając o historii miasta od powstania do czasów współczesnych.     

    Dzieci poznały datę powstania, herb i flagę miasta oraz jak powstała nazwa Wysokie Mazowieckie.  Oglądały prace twórców lokalnych malowane farbami jak też rysowane ołówkiem, poznały informacje o poetce i autorce dramatów i słuchowisk Hannie Kowalewskiej mieszkance naszego miasta.                            

Największą ciekawość wzbudziły u dzieci rekwizyty z II wojny światowej oraz zdjęcia miasta przed wojną i po niej, dzieci dowiedziały się o dacie powstania Straży Pożarnej w naszym mieście.                                                                                            

Największe zainteresowanie wzbudziły jednak stare sprzęty gospodarstwa domowego np. żelazko na dyszę, żelazko na węgle, magiel ręczny, maselnica, kołowrotek i wiele innych. Dużo można jeszcze napisać o zgromadzonych materiałach o naszym mieście i powiecie, ale najlepiej byłoby gdyby każdy mieszkaniec odwiedził izbę historyczną w Miejskim Ośrodku Kultury.