Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, które były ciekawe, czy wyjdą szybko za mąż. Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one jednak okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Dzień 30 listopada w naszym przedszkolu zaczął się magicznie. Karty, świece, szklana kula, muzyka od rana- wszystko wskazywało na to, że będzie to czas wróżb i czarów.

Podekscytowane dzieci 5 i 6 letnie z radością poznawały andrzejkowe tradycje. Różnymi sposobami odkrywały tajemnice losu. Za pomocą kart, monet rzucanych do wody, szczęśliwych liczb z kostki, wędrujących bucików, serduszek z imionami i innych tajemniczych przedmiotów dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia. Tańce przy muzyce dopełniły wesołej zabawie. Cyganka, która towarzyszyła nam przez cały dzień, miała pełen koszyk przepowiedni dla dzieci. Niezależnie, czy wróżby spełnią się, czy nie, warto było bawić się razem.