Moje miasto-mój powiat-moja Ojczyzna

Ojczyzna i patriotyzm to ważne, a zarazem trudne słowa, a w dzisiejszych czasach – w dobie komputerów i Wolnej Polski powinny mieć dla młodego pokolenia szczególną wartość i należy oswajać z nimi dzieci już od przedszkola.  Dlatego już po raz drugi został zorganizowany konkurs powiatowy „Moje miasto – mój powiat - moja Ojczyzna”, do którego zgłosiło się pięć drużyn z powiatu Wysokie Mazowieckie – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Kuleszach Kościelnych, Oddział Przedszkolny ze Szkoły Podstawowej w Szepietowie, Oddział Przedszkolny przy Zespole Szkół w Jabłonce Kościelnej, Przedszkole Miejskie Nr 1 „Świat Malucha” w Wysokiem Mazowieckiem oraz organizator – Przedszkole Miejskie Nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem. Konkurs zorganizowany został dzięki przychylności i środkom finansowym przekazanym przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz pana Krzysztofa Wnorowskiego z Grupy Biznes Polska, którzy ufundowali uczestnikom nagrody rzeczowe – interaktywne mapy Polski, quizy o Polsce, gry dydaktyczne, książki o historii Polski, ogromne bańki mydlane oraz medale i puchary.

Zaproszonymi gośćmi byli: pan Burmistrz miasta – Jarosław Siekierko, przedstawiciel Starostwa Powiatu Wysokomazowieckiego – pani Jolanta Wyszyńska, przedstawiciel grupy Biznes Polska – pani Edyta Koch. W jury konkursu zasiedli: przewodniczący Rady Miasta – pan Józef Sokolik, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury – pani Agnieszka Choińska oraz nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 – pani Agnieszka Faszczewska. Nie mogło też zabraknąć naszej pani dyrektor – Iwony Mojkowskiej i Anny Tymińskiej – gospodarzy uroczystości, które czujnym okiem patrzyły na prawidłowy przebieg konkursu oraz wspierały uczestników.

Konkurs składał się z ośmiu konkurencji – scenki dramowej, quizu o Polsce, rozpoznawaniu melodii, skojarzenia, puzzle, miejsca na mapie, konkurencji plastycznej i sportowej, znajomości legend. Drużyny wykazały się ogromną wiedzą na temat swego miasta oraz kraju, w którym żyjemy, pomimo iż mogło się wydawać, że będzie to bardzo trudna tematyka dla osób w tak młodym wieku. Niestety, tak jak w każdym konkursie muszą być osoby, które zajmą czołowe miejsca, a bezkonkurencyjni okazali się gospodarze, czyli dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2, które zdobyły I miejsce, II miejsce przypadło w udziale drużynie z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Szepietowie, z kolei trzecią lokatę uzyskało Przedszkole Miejskie Nr 1 „Świat Malucha” w Wysokiem Mazowieckiem. Reszta uczestników zdobyła wyróżnienia, bo myślę, że nikt nie poczuł się przegrany. Każde dziecko otrzymało medal, dyplom, prezent, a przedszkole – cenny puchar. Nikt nie wyszedł z turnieju z pustą ręką, a wesołe miny uczestników mówiły, że warto było wziąć udział, bo kto nie gra i nie bawi się, ten nie wygrywa. Brawo dzieci! Brawo nauczyciele! Wszyscy stanęliście na wysokości zadania w przygotowaniu małych patriotów. Dziękujemy dzieciom, paniom wychowawczyniom i gościom za skorzystanie z zaproszenia i myślę, że będziemy wspólnie kultywować tradycje regionalne i polskie już co rok.