Bądź bezpieczny na drodze

Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami, ale aby je rozpocząć należy utrwalić kilka zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy i chodniku oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa. Z tej okazji zostały przygotowane zajęcia doskonalące zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, znaki drogowe oraz wykorzystujące dostępne w przedszkolu narzędzia informatyczne. Zajęcia rozpoczęły się filmem „Bezpieczna droga do szkoły” z użyciem projektora multimedialnego.

Dzieci utrwaliły sobie, o jakich zasadach należy pamiętać przechodząc przez przejście ze światłami i bez, przypomniały sobie, że przez pasy nie należy przebiegać, najlepiej jest przechodzić przez nie z osobą dorosłą. Poprzez wiersz „Kolorowe znaki” starszaki powtórzyły sobie, jakie znają rodzaje znaków drogowych i podzieliły je na ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne. Dzieci pracowały także w grupach i miały za zadanie ułożyć puzzle, opowiedzieć, co przedstawia obrazek, jaki to jest rodzaj znaku i znaleźć do niego właściwy podpis. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zagadki, do których rozwiązań należało dobrać właściwy obrazek, podpis oraz przyporządkować litery, spółgłoski i samogłoski, a także zabawa w zdania prawdziwe i fałszywe, czy też układanie obrazków i zdań z rozsypanki wyrazowej. Skoro mowa o drodze – nie mogło zabraknąć zabawy ruchowej „Samochody do garaży”.

Podsumowaniem zajęć było obejrzenie prezentacji multimedialnej, w której zostały przypomniane wszystkie znaki drogowe i ich podział. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i umiejętnościami, więc na zakończenie każdy uczestnik zasłużenie otrzymał medal Bezpiecznego przedszkolaka oraz drobne upominki. I od dziś każdy już wie, jak bezpiecznie po drodze należy poruszać się!