Strona główna

W trosce o zdrowie

(…)wszędzie marmur, szkło,

A za szkłem równiutko stoi

Mnóstwo różnych szklanych słoi,

Puszek z dziesięć czy piętnaście

A w nich   leki, proszki, maście(…)

J. Brzechwa

Przedszkolaki potrafią troszczyć się o  zdrowie- swój największy skarb: zdrowo odżywiają się, ubierają się stosownie do aury i pory roku, systematycznie biorą udział w ćwiczeniach gimnastycznych, w zabawach ruchowych i bardzo aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu o każdej porze roku.

Jak jednak zdrowiu pomóc jeśli zaczyna nam szwankować?

5 i 6- latki z grupy XIII odpowiedzi szukały w Aptece Pogodna mającej swoją siedzibę  przy ul. Białostockiej.

Po dotarciu na miejsce bardzo serdecznie przywitały nas panie farmaceutki. Dzieci opowiedziały w jaki sposób dbają o swoje zdrowie i w jakim celu przybyły do apteki. Dowiedziały się od pań, że szczególnie w okresie jesienno- zimowym jesteśmy narażeni na infekcje i aby temu zaradzić trzeba wspomagać organizm preparatami zawierającymi witaminy, i zwiększającymi naszą odporność. Dzieci z wielkim skupieniem słuchały o tym, że przyjmowanie leków i witamin jest ważne do osiągnięcia zdrowia, a podawanie leków to zadanie wyłącznie dla rodziców. Poznały odpowiedź na swoje pytanie ale w trakcie pobytu w aptece zrodziły się kolejne.  Personel apteki chyba czytał w dziecięcych oczach i już po chwili odkrywały się skrywane skrzętnie tajemnice apteki.

Pani farmaceutka Monika Szeligowska przybliżyła dzieciom specyfikę swojego zawodu oraz oprowadziła po całej aptece. Pierwsza część apteki to ekspedycja – to tu pacjent spotyka się z farmaceutą. Druga część to receptura. W tej części pracownicy apteki wykonują lekarstwa. Przedszkolaki widziały moździerz, w którym przed kilkoma laty robiono lekarstwa na zamówienie oraz nowoczesną maszynę, która robi to obecnie. Leki z antybiotykiem robi się w specjalnym urządzeniu, które zabija bakterie i wirusy podczas produkcji. Ta część apteki jest niewidoczna dla pacjentów. Inną częścią apteki jest komora przyjęć.  Tu pracownicy apteki przyjmują dostarczane do apteki lekarstwa oraz magazyn i lodówka, gdzie leki są przechowywane.  Dla ułatwienia pracy farmaceutów i szybszej obsługi klientów wszystkie preparaty ułożone są w szufladach alfabetycznie. Dzieci zajrzały też do pomieszczenia socjalnego, gdzie pracownicy apteki mogą odpocząć w przerwie od pracy.

Dla upamiętnienia naszej wizyty w aptece odbyła się  sesja fotograficzna, a po niej na dzieci czekała niespodzianka od personelu apteki w postaci firmowych balonów i reklamówek z prezentami.

Dziękujemy serdecznie  wszystkim pracownikom apteki za życzliwość, zrozumienie

i  zaspokojenie potrzeby wiedzy najmłodszych.