Edukacja teatralna w życiu Małego Człowieka

Edukacja teatralna wkracza w życie małego dziecka w okresie, w którym nie odróżnia świata subiektywnego i obiektywnego.

Teatr jest dla małego widza wyjątkową rzeczywistością, rzeczywistością, w której wszystko może się zdarzyć, drewniana kukiełka przemawia ludzkim głosem, zwierzęta żyją w harmonii z człowiekiem, dobro zawsze wygrywa ze złem a główny bohater jest wstanie przezwyciężyć wszelkie trudności losu.

Wprowadzenie dzieci w świat teatru przynosi wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, sprzyja umuzykalnienie, daje okazję do wspaniałej zabawy i dobrze spędzonego czasu.

Nasza placówka wychodząc naprzeciw rozwojowi aktywności dzieci poprzez sztukę zaprasza teatrzyki objazdowe. W minionym semestrze częstym gościem w naszym przedszkolu była grupa teatralna Art-RE z Krakowa. Dzieci miały okazję obejrzeć w wykonaniu wspomnianej grupy następujące przedstawienia teatralne:

• O dwóch takich co ukradli księżyc,
  • Pan Twardowski,
  • Królewna Śnieżka,
  • Pinokio.

Odbiór przedstawień teatralnych jest ważnym elementem rozwoju społeczno- emocjonalnego dziecka. Spektakle pozbawione są agresji i przemocy, uczą dzieci jak zachować się w konkretnych sytuacjach, skłaniają do refleksji a każdy z nich kończy się morałem. Teatr z jednej strony służy jako bierna rozrywka dająca odetchnąć od codzienności wprawiając widza w stan relaksu i odprężenia. Z drugiej zaś strony staje się czynnikiem poszerzającym doznania estetyczne, rozwija myślenie abstrakcyjne tak ważne i pomocne w życiu.