Pluszowe harce

Wiele jest w kalendarzu świąt będących okazją do refleksji nad różnego rodzaju grupami zawodowymi i społecznymi. Jedne są pamiątką ważnych wydarzeń, inne przez wspomnienie o ludziach świętych przypominają o trudach pracujących ludzi. Jest jednak takie święto, które będąc świętem przypomina o emocjach dzieciństwa. Mam oczywiście na myśli Dzień Pluszowego Misia.

Ta zabawka od bardzo dawna wrosła w kulturę europejską. Jej święto to przede wszystkim okazja by zainspirować na różnych poziomach działalności dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkole Miejskie Nr 2 włącza się aktywnie w rozwój przez zabawę najmłodszych, organizując ten dzień w swojej placówce. Nie jest to tylko akademia, która większości ludzi dorosłych kojarzy się z nudą i monotonnie recytowanymi wierszami. Dzieci w swoich grupach tworzyły prace plastyczne ze swoimi ulubionymi pluszakami, słuchały bajek z pluszowym misiem w tle, rozmawiały o swoich emocjach w związku z tą wspaniałą zabawką. Ważnym elementem edukacji były zabawy matematyczne z udziałem pluszowego misia.

Najprawdziwsze harce miały miejsce podczas imprezy, organizowanej dla całego przedszkola, w tym zaproszonych rodziców. Nie była to, jak już wspomniałam, nudna akademia, chociaż dzieci recytowały wiersze o misiach. Była to jednak zabawa z kontekstem dydaktycznym, angażująca dzieci różnymi zmysłami i pobudzająca pozytywne emocje. Dzieci śpiewały piosenki, poznawały zasady kulturalnego zachowania się, rozwijały sprawność fizyczną w układach tanecznych, utrwalały umiejętność rozpoznawania kierunków przestrzennych.

Tak oto, czesto lekceważone przez dorosłych święto, staje się istotnym elementem odkrywania przez najmłodszych otaczającego świata i rozbudzania ciekawości poznawczej, będących niezbędną umiejętnością w procesie naukowego rozwoju dziecka.