Dialog pokoleń

Komunikacja międzyludzka jest ważnym elementem współżycia w społeczeństwie. Odsuwanie na dalszy plan ludzi w wieku emerytalnym źle wpływa na relacje społeczne. Ważne staje się podtrzymywanie kontaktu wszystkich grup wiekowych dla wzajemnego ubogacania. Przykładem takiej współpracy międzypokoleniowej jest projekt „Pogodna jesień” napisany przez fundację „Larus” a współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Celem tego projektu było aktywizowanie osób po sześćdziesiątym roku życia. Część działań projektowych była realizowana z dziećmi Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem.

Grupa VI z tego przedszkola miała możliwość wzięcia udziału w dwóch rodzajach warsztatów prowadzonych przez osoby w wieku emerytalnym. Były to warsztaty rękodzieła i warsztaty kulinarne. Pani Wacława Stypułkowska uczyła dzieci techniki szydełkowania, szycia na maszynie do szycia i robótek ręcznych, w efekcie których każde dziecko wykonało własny woreczek na skarby. Te działania stały się także doskonałą okazją do wspominania czasów dzieciństwa. Pani Stypułkowska śpiewała dzieciom dawne piosenki i odpowiadała na liczne pytania zainteresowanych przedszkolaków.

Warsztaty kulinarne odbyły się dwukrotnie. Zaproszoną osobą była pani Grażyna Puchalska. Dzięki pani Puchalskiej przedszkolaki uczyły się piec pizzę i pierniczki bożonarodzeniowe. Dzieci miały możliwość samodzielnego ugniatania ciasta, dodawania zgodnie z przepisem składników oraz posługiwania się prawdziwymi narzędziami kuchennymi. Pani Grażyna również uczyła dzieci piosenek, snuła ciekawe opowieści, uczyła różnego rodzaju zabaw muzyczno-ruchowych. Warto podkreślić, że zaproszone do współpracy panie były wolontariuszkami.

Warsztaty pozwoliły przedszkolakom na zdobycie nowych umiejętności a przede wszystkim dały dzieciom możliwość odkrycia, że warto jest przebywać z ludźmi w każdym wieku i w ten sposób się rozwijać. Myślę, że kontakt z dziećmi był dla zaproszonych pań również ważnym i miłym doświadczeniem.