Gość w przedszkolu – poznanie zwodu ratownika medycznego.

W naszym przedszkolu gościliśmy pana ratownika medycznego Jacka Rydzewskiego ze szpitala w Wysokiem Mazowieckiem, który opowiedział dzieciom  o swojej pracy.

4 latki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc.

Dzieci miały też możliwość obejrzenia zawartości torby ratownika. Odważne przedszkolaki robiły zastrzyki  i uczyły się podłączania kroplówki – oczywiście do tych zadań wykorzystały zabawki. Pan ratownik zaprezentował dzieciom urządzenie ratujące życie – defibrylator.

Dzieci poznały numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy).

Nasz pan ratownik zwrócił też uwagę, żeby dzieci właściwie przewożone były samochodem tzn. zawsze w foteliku i w mocno zapiętych pasach.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadawały pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń oraz chciały wiedzieć, jaką szkołę należy skończyć, by móc wykonywać w przyszłości zawód ratownika medycznego.

Dzięki takiemu spotkaniu dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.