Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

„Jak niebieskie motyle fruwające do gwiazd,

zabierz nas na chwilę odczarować Twój świat,,,”

Tradycją  naszego przedszkola stały się obchody Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Już od kilku lat w kwietniu ubieramy się na niebiesko chcąc zsolidaryzować się z osobami z autyzmem. Tego dnia organizujemy ciekawe zajęcia i zabawy przybliżające dzieciom ten trudny temat, jakim jest autyzm. Do naszej placówki uczęszczają dzieci cierpiące na to zaburzenie i bardzo ważnym jest dla nas poszerzanie wiedzy na temat autyzmu, pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia jak i uwrażliwienie na problemy osób dotkniętych spektrum autyzmu. W tym roku również na najstarsze przedszkolaki czekało mnóstwo atrakcji. Rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania, podczas którego nasze specjalistki przedstawiły cel spotkania  i wyjaśniały dzieciom  specyfikę autyzmu. Następnie dzieci rozeszły się do trzech sal, w których mogły się wspólnie pobawić w nietypowy sposób.

W pierwszej sali dzieci poprzez doświadczenia sensoryczne miały okazję poczuć jak odbierają świat dzieci ze spektrum autyzmu, jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. W kolejnej sali przedszkolaki zmagały się z różnymi przeszkodami a także na znak solidarności z osobami z autyzmem przedszkolaki odcisnęły swoje ,, niebieskie dłonie”. Natomiast w ostatniej sali starszaki obejrzały film, który przybliżył przedszkolakom jak dzieci z autyzmem funkcjonują na co dzień, co sprawia im trudność, co przeszkadza, co pomaga w codzienności. Dzieci chętnie oglądały film a także zadawały mnóstwo pytań.

Podsumowaniem tegorocznych obchodów był ,, Niebieski marsz” dla autyzmu, w którym uczestniczyły przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy przedszkola ubrani na niebiesko.