Kulinarne szaleństwa maluchów

Od dawna wiadome jest, że wszystko, co podajemy dzieciom do jedzenia, przyczynia się do kształtowania ich przyszłych kulinarnych nawyków i upodobań. Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Najważniejszym czasem dla programowania naszego zdrowia i życia jest okres wczesnego dzieciństwa.

Niestety nasze najmłodsze pociechy nie potrafią same określić, co jest dla nich dobre i często wybierają potrawy, które w ich mniemaniu są smaczne. Brak wiedzy w temacie zdrowego żywienia zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych niesie ze sobą poważne konsekwencje np. otyłość czy zmiany wywołane przez alergeny.

Realizacja innowacji pedagogicznej ,,Maluchy gotują- duży i mały kucharzem może być doskonałym” pomogła nam uwrażliwić dzieci na wybieranie zdrowego stylu żywienia. Pomogła nam nauczyć dzieci, czym jest jedzenie oraz skąd się ono bierze, jak powstają potrawy, jak nazywają się warzywa, owoce oraz jak powstają różne produkty niezbędne do wykonania potrawy. Działania przez nas podejmowane dały możliwość do współdziałania dzieci i dorosłych, ale również umożliwiły czerpanie radości ze wspólnej zabawy. Dzięki tym działaniom dzieci poznały zasady pracy w grupie, podziału obowiązków i dogodnego rozplanowania czasu potrzebnego do przygotowania potrawy oraz nauczyły się podejmować decyzje o własnej aktywności.