Strona główna

Gdzie rosną owoce?

Przedszkolaki z grupy VI bez wątpienia znają odpowiedź na to pytanie, a to za sprawą wycieczki, która odbyła się 8 października. W ten piękny i słoneczny jesienny dzień udały się wraz z nauczycielką do ogródków działkowych „ Pszczółka”, aby z bliska przyjrzeć się drzewom owocowym.

 Spacerując wypatrywały grusz, śliw i jabłoni których pełno „ na działkach”. Przyglądały się również ciężkiej pracy ludzi pracujących tam i przygotowujących swoje ogródki do zimy. Zwróciliśmy na siebie uwagę pewnego miłego pana, który pomimo to, iż miał na działce dużo pracy zaprosił nas do swojego małego sadku i poczęstował pysznymi jabłkami, gruszkami i śliwkami prosto z drzewa. Dzieci z ogromną ochotą smakowały owoców wiedząc, iż są one wolne od sztucznych nawozów pełne zdrowia i smaku. Pan ogrodnik oprowadził nas również po swoim ogrodzie, gdzie zobaczyliśmy jeszcze kapustę, marchewkę, pory selery z bujnymi czuprynami. Ponadto pokazał dzieciom owoce aronii i opowiadał o jej walorach smakowych i zdrowotnych. Jednak nie przypadła im do gustu, gdyż ma cierpki smak. Pomimo chęci wzbogacenia kącika przyrody o nowe okazy owoców nie przynieśliśmy nic ponieważ wszystkie owoce zostały zjedzone przez dzieci.

Należy od najmłodszych lat ukazywać dzieciom piękno przyrody i płynące z niej korzyści w postaci owoców i warzyw. Kształtować ich poczucie więzi ze środowiskiem naturalnym co zaowocuje w przyszłości i wyrosną na mądrych i świadomych konieczności zdrowego odżywiania ludzi.