I po lesie chodzi jesień. Przedszkolaki z wizytą w lesie.

Czwartek 27 września był dla starszych przedszkolaków z grup VI i XIII dniem pełnym wrażeń. Zaraz po śniadanku wybrały się wraz z paniami do Echo Lasu. Była to niesamowita przygoda już od samego rana gdyż na miejsce dowiózł ich autobus. Celem wycieczki była obserwacja jesiennej szaty lasu i szukanie jej oznak.

Na miejscu przywitał nas gospodarz- Pan Leśnik Stanisławski, który oprowadzał starszaki po lesie. Na początku przedszkolaki wybrały się na spacer po lesie poszukiwać śladów jesieni. Miały okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew, krzewów. Ta wycieczka - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla nich. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Pan Leśnik pokazywał różnorodność szaty roślinnej tego wspaniałego miejsca: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Opowiadał o dzikach, które poprzedniej nocy narobiły bałaganu w runie szukając pożywienia, pokazywał dzieciom naruszone przez nie w wielu miejscach podłoże lasu.

Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Wyprawa skończyła się ogniskiem przy którym wszyscy piekli kiełbaski.

Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń oraz z leśnymi pamiątkami przedszkolaki wróciły do przedszkola.