PRZEDSZKOLACY W PIEKARNI

18 października dzieci z grupy X, XI i XII wraz z wychowawczynią były na wycieczce w piekarni „Piątnica” w Wysokiem Mazowieckiem., celem której było poznanie różnego rodzaju pieczywa oraz uzyskanie informacji na temat zawodu piekarza.

Każdy przedszkolak pamiętał o zasadach bezpiecznego zachowania się w tym miejscu. Pani opowiedziała dzieciom z jakiej mąki powstaje chleb biały i chleb ciemny. Ciekawostką dla dzieci było to, że chleb ciemny rośnie, gdy doda się do ciasta drożdże, natomiast biały na własnym zakwasie. Proces rośnięcia ciasta ma miejsce w specjalnym pomieszczeniu nazywanym ,,garownią”. Pani zaprezentowała dzieciom różne wypieki. Bułeczki i kajzerki, chałki, bagietki wyglądały tak apetycznie i tak pięknie pachniały, że nikt nie odmówił, gdy pani zaproponowała, byśmy się nimi poczęstowali. Na zakończenie wizyty pani poczęstowała dzieci pączkami. Wiele z dzieci, nie mogąc oprzeć się takiej pokusie, od razu chciało zabrać się za ich pałaszowanie, lecz degustacji pieczywa dokonaliśmy w przedszkolu po starannym umyciu rąk.

Dzieci wróciły z tej wycieczki pełne wrażeń i wzbogaconej wiedzy na temat pracy piekarza i gatunków chleba. Wielu z nich  zapragnęło w przyszłości wykonywać zawód piekarza.

Serdeczne podziękowania dla Pani za możliwość zwiedzania piekarni i wzbogacenia naszej wiedzy na temat produkcji pieczywa.

Grupa XII