Mali badacze

25 października dzieci z grupy VIII miały możliwość stać się prawdziwymi badaczami… a to wszystko dzięki wodzie i badaniu jej właściwości. Zadaniem małych naukowców było sprawdzenie jaki smak, zapach i kolor ma woda oraz które przedmioty będą w niej pływały, a które tonęły. Dzieci z zamkniętymi oczami losowały akcesoria z „magicznego” pudełka i same sprawdzały, czy wylosowany przedmiot utrzymuje się na powierzchni czy też opada na dno.

Okazuje się, że pierwsze stwierdzenie dzieci, że zawsze pływają małe przedmioty było błędne. Po wrzuceniu wszystkich elementów dzieci same wyciągnęły wniosek, iż toną ciężkie przedmioty, nawet małe (np. guzik, moneta), a na powierzchni utrzymują się lekkie, nawet jeśli są duże np. styropian. Następnie chcieliśmy sprawdzić, czy olej też utonie, bo wydaje się ciężki, ale nic bardziej mylnego – olej pływa, czyli woda jest od niego cięższa.

Dzieci z niesamowitą satysfakcją wykonywały zadania i cieszyły się, że tego dnia mogły stać się prawdziwymi badaczami.