Strona główna

Apteka miejsce (nie)zwykłe

„Gdy na jakiś ból narzekasz 
I gdy w domu był już lekarz, 
Do apteki by się szło!  (…)”

 W ramach realizacji tematyki tygodniowej Moje zdrowie i bezpieczeństwo 5 i 6- latki z grupy XIII wybrały się na wycieczkę do Apteki Pogodna mającej swoją siedzibę  przy ul. Białostockiej.

Po dotarciu na miejsce bardzo serdecznie przywitały nas panie farmaceutki. Dzieci opowiedziały w jaki sposób dbają o swoje zdrowie i w jakim celu przybyły do apteki. Dowiedziały się od pań, że szczególnie w okresie jesienno- zimowym jesteśmy narażeni na infekcje i aby temu zaradzić trzeba wspomagać organizm preparatami zawierającymi witaminy i zwiększającymi naszą odporność. Dzieci z wielkim skupieniem słuchały o tym, że przyjmowanie leków i witamin jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a podawanie leków to zadanie wyłącznie dla rodziców.

 Pani farmaceutka Monika Szeligowska przybliżyła dzieciom specyfikę swojego zawodu i oprowadziła po całej aptece.Pierwsza część apteki to ekspedycja – to tu pacjent spotyka się z farmaceutą.Druga część to receptura. W tej części pracownicy apteki wykonują lekarstwa. Przedszkolaki widziały moździerz, w którym przed kilkoma laty robiono lekarstwa na zamówienie oraz nowoczesną maszynę, która robi to obecnie.Leki z antybiotykiem robi się w specjalnym urządzeniu, które zabija bakterie i wirusy podczas produkcji. Ta część apteki jest niewidoczna dla pacjentów.Inną częścią apteki jest komora przyjęć.  Tu pracownicy apteki przyjmują dostarczane do apteki lekarstwa. Jest też magazyni lodówka, gdzie leki są przechowywane.  Dla ułatwienia pracy farmaceutów i szybszej obsługi klientów wszystkie preparaty ułożone są w szufladach alfabetycznie.Dzieci zajrzały też do pomieszczenia socjalnego, gdzie pracownicy apteki mogą odpocząć w przerwie od pracy.

W aptece można kupić leki wypisane przez lekarza na recepcie i środki farmaceutyczne dostępne bez recepty. Jest mleko dla niemowląt, kosmetyki iakcesoria dziecięce typu: butelki, smoczki, pieluszki, zabawki. Są też kosmetyki dla osób dorosłych i środki do higieny osobistej. 

Na koniec naszej wizyty w aptece przedszkolaki otrzymały reklamówki pełne upominków a w podziękowaniu za miłe przyjęcie dzieci przekazały na ręce pani Moniki  piękny świąteczny stroik.

Wszystkim pracownikom Apteki Pogodna  serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wprowadzenie przedszkolaków w tajniki ważnej i odpowiedzialnej pracy farmaceuty.