Mali badacze z grupy XIII

pozwól mi działać,
a zrozumiem!"
Konfucjusz

Wszyscy dobrze wiemy, iż dzieci w wieku przedszkolnym cechuje naturalna ciekawość otaczającego świata. Najlepszym sposobem jej zaspokojenia są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wszechstronnego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaków.

I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Zaś wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

Aby eksperymentować i badać nie potrzeba zbyt wiele. Wiedzą o tym dobrze przedszkolaki z grupy XIII.  Wszystkie niezbędne do zabawy akcesoria każdy z nas posiada w domowej kuchni. Olej, ocet, soda, woda, barwnik spożywczy, płyn do mycia naczyń, szklanki, butelki… i już można stworzyć małe laboratorium.

19 lutego sala naszej grupy zamieniła się w kosmiczne laboratorium. Najpierw dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwowały eksperymenty wykonane przez nauczycielkę. Potem podzielone na zespoły laboratoryjne eksperymentowały pod nadzorem. Wybuchały  wulkany, uciekał pieprz i tańczyły kolorowe krople w szklankach wypełnionych olejem. W czasie zajęć ruszyła "dziecięca burza mózgów", w wyniku której dzieci szukały odpowiedzi na pytanie „dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej”. Odpowiedzi były zaskakujące i ciekawe.

Drogi Rodzicu!

Jest tak wiele do odkrycia wokół nas. Spraw swemu dziecku największą radość  życia- kochaj i  wspieraj  w samodzielnym odkrywaniu świata.