„Do czego potrzebny jest komputer?”- rozwijane kompetencji cyfrowych u dzieci.

Kompetencje cyfrowe to umiejętności niezbędne we współczesnym świecie. Dlatego powinniśmy uczyć dzieci, jak w sposób mądry i bezpieczny korzystać z nowych technologii, czyniąc z nich użytkowników świadomych szans, możliwości ale też zagrożeń, jakie niesie wirtualna rzeczywistość i nowoczesne narzędzia.

W ramach rozwijania kompetencji cyfrowych dzieci,  6 latki brały udział w miesiącu lutym w cyklu zajęć z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego. W ramach realizacji tych zajęć dzieci obejrzały film „Frycek w Warszawie” – poznały  sylwetkę znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Miały możliwość przeniesienia się w świat dzieciństwa kompozytora, zobaczenia jak wyglądała nasza stolica widziana oczami „Małego Frycka”. Odbyły też multimedialną wycieczkę po Galerii Sztuk Pięknych, poznając sylwetkę i twórczość słynnego polskiego malarza Stanisława Wyspiańskiego, przeżyły wiedzę na temat sztuki plastycznej jaką jest malarstwo.

Największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja multimedialna „Historia pieniądza”. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstają pieniądze, jak wyglądał sposób produkcji pieniędzy dawniej i dziś, co to jest mennica, a także co to są monety okolicznościowe. Poznały też zawody ludzi pracujących przy produkcji pieniędzy.

W fascynującą podróż wybraliśmy się z „Paxi”, która przybliżyła dzieciom odległy wszechświat, jakim jest kosmos. Dzieci poszerzyły wiedzę na temat przestrzeni kosmicznej i zjawisk w niej zachodzących.

Poprzez takie zajęcia dzieci przygotowują się do życia w społeczeństwie informacyjnym, rozumieją, jak mądrze i bezpiecznie można korzystać z technologii informacyjnej.