Projekt pt. „Pies- przyjaciel przedszkolaka”

W okresie od 01. 03. 2019 r. do 01. 05. 2019 r. grupa VII (5 latki) realizowały projekt pt. „Pies – przyjaciel przedszkolaka”. Głównym celem projektu było przekazanie podstawowych informacji na temat relacji człowiek- pies oraz poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w obecności zwierząt. Projekt to wyprawa w nieznane, do której naszą inspiracją był blok tematyczny o zwierzętach. Spośród wszystkich zwierząt domowych wspólnymi siłami wybraliśmy jednego pupila – psa, wokół którego powstał projekt.

W ramach zajęć odwiedziliśmy sklep zoologiczny, gabinet weterynaryjny oraz zaprosiliśmy do siebie gościa, który szybko okazał się być idolem pięciolatków. Ten gość to pies imieniem Benio oraz jego właścicielka, Pani Beata Kaczyńska na co dzień pracująca w Specjalnym Ośrodku w Długoborzu. Cykl naszych spotkań zakończył się zajęciami otwartymi dla rodziców w towarzystwie Benia. Podczas spotkań dzieci miały okazję poznać zasady bezpiecznego obchodzenia się z psem, mogły go karmić za pomocą łyżki oraz brać aktywny udział we wspólnej zabawie. Pani Beata opowiedziała nam jak bardzo odpowiedzialne jest posiadanie psa w domu oraz z czym to się wiąże. Odważne dzieci same wydawały komendy dla Benia, a on posłusznie je wykonywał!W trakcie trwania projektu m.in. poszukiwaliśmy informacji na temat psów, bawiliśmy się budując budy z klocków dla pluszowych piesków, czytaliśmy książki o tematyce zwierzęcej, tworzyliśmy prace plastyczne, ale również wspólnie zorganizowaliśmy akcję charytatywną pt. „Karma wraca” na rzecz Fundacji pt. „Empatia” w Ciechanowcu, która opiekuje się porzuconymi psami. Do akcji włączyło się całe Przedszkole.

Wszystkie założone cele projektu zostały zrealizowane. Dzieci dobrze orientują się w nazewnictwie niektórych, najbardziej znanych ras psów, potrafią opowiedzieć o roli psów w życiu człowieka. Do dziś miło wspominają spotkania z psem oraz pytają się czy Benio jeszcze ich odwiedzi Uśmiech