Zabawy badawcze z lodem przedszkolaków z grupy V

Razem z przyjściem chłodniejszych dni i pierwszych opadów śniegu przedszkolaki zabrały się za badanie właściwości lodu. Zajęcia oparte były na przeprowadzanych przez dzieci eksperymentach, które doprowadziły małych naukowców do właściwych wniosków.

Za pomocą zmysłu dotyku, węchu i smaku manipulowały kostkami lodu, poznając jego właściwości. Określiły kolor, smak oraz zapach lodu, a nawet wrażenia dotykowe, jakie im towarzyszyły trzymając go w dłoni. Wspólnie przeprowadziliśmy doświadczenia dmuchając zimnym i ciepłym powietrzem z suszarki, badając szybkość rozpuszczania się lodu. Dzieci posypywały lód solą i pisakiem oraz rozpuszczali w dłoniach. Mali naukowcy szybko zauważyli, że to ciepło wpływa na topnienie lodu i każdy z nich wie, dlaczego zimą drogi i chodniki posypywane są solą z piaskiem.