Zajęcia pokazowe w grupie III- „Jesień kolorami zakodowana”.

W dniu 26 listopada 2020r. w grupie III odbyły się zajęcia pokazowe, których celem było wprowadzenie w naukę kodowania. Na zajęciach rozwijaliśmy takie kompetencje kluczowe jak:

• Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
  • Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
  • Kompetencje informatyczne i multimedialne.

Piękne kolorowe liście, kasztany … to idealny materiał na stworzenie jesiennych kompozycji. Mogą z nich powstać barwne, zróżnicowane prace.

Na przeprowadzonych zajęciach dzieci wykorzystały jesienne krążki z emblematami liści kasztanowca i kasztanów do stworzenia  niezwykłych kompozycji. Dzieci słuchając wydawanych komunikatów w połączeniu ze skupieniem uwagi i słuchaniem ze zrozumieniem odtworzyły piękny wzór jesiennego drzewa.

Czy nauka programowania ma sens w przypadku przedszkolaków? Tak, bo esencją tej sztuki jest logiczne myślenie, znajomość podstawowych pojęć matematycznych i zdolność koncentracji. Czy chcemy czy nie, wszyscy żyjemy w świecie pełnym kodów. Na przykład litery to kody językowe, cyfry- kody liczbowe, a nuty pozwalają kodować dźwięki. Zabawy z kodowaniem są pełne radości, otwierają umysły, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania. Kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci.