Tajemnice jesiennego lasu

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, w czwartek 10 października dzieci z grupy VIII wraz z wychowawczyniami i rodzicami wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu w leśnictwie Mazury. Dzieci 4 letnie z naszego przedszkola do lasu jechały po raz pierwszy i były ciekawe dosłownie wszystkiego. Wiele radości sprawiła wszystkim wędrówka po leśnych ścieżkach z panem leśniczym Leszkiem Buksem, który z ogromnym zaangażowaniem opowiadał dzieciom o znaczeniu lasu w życiu każdego z nas, o świeżym powietrzu i jego wpływie na nasze zdrowie. Pan leśniczy szczególną uwagę zwrócił na to, jak należy zachowywać się w lesie i jak dbać o jego czystość.

Dzieci dowiedziały się też, jak poznać wiek drzewa, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego.  Z dużym zainteresowaniem oglądały ogromne mrowisko, podziwiały piękne grzyby, dotykały mchu- „leśnego dywanu”.  Dowiedziały się, że w lesie mazurskim mogą spotkać zające, sarny, jelenie a nawet żubra samotnika. Pan leśniczy pokazał dzieciom paśnik dla zwierząt, do którego zimą myśliwi przywożą zwierzętom ich smakołyki. Spacer po lesie dostarczył wielu wrażeń. Wszyscy cieszyli się z pięknej pogody, lasu w ślicznych jesiennych barwach i koncertu przyrody: szumu drzew i śpiewu ptaków. Dzieciom udało się zebrać różne skarby z lasu (między innymi kolorowe liście, szyszki, żołędzie i kasztany), które będą ozdabiały grupowy kącik przyrody. Pobyt w lesie zakończyła wspólna biesiada w „Ostoi leśnej”.  Nie obyło się również bez zabaw, tańca i śpiewu.  Wyprawa do lasu była bardzo udana i na długo pozostanie w naszej pamięci.