TWOJE DZIECKO BEZPIECZNE W SIECI

1. Zaleca się, aby dzieci do 2 r. życia nie miały dostępu do żadnych urządzeń mobilnych (tj. smart fonów, tabletów, przenośnych i stacjonarnych konsoli gier).
  2. Zaleca się, aby dzieci w wieku 3-7 lat spędzały przed telewizją i innymi urządzeniami z ekranem w sumie do 30 minut dziennie, a od 7 r. można ten czas wydłużyć do godziny.

JEŻELI DZIECKO KORZYSTA Z INTERNETU:

1. Towarzysz dziecku w czasie poruszania się w Internecie
  2. Ucz dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu.

- zakaż podawania jakichkolwiek danych pozwalających na identyfikację dziecka, miejsca zamieszkania rodziny itp.

- zakaż umieszczania zdjęć i filmów bez twojej zgody i wiedzy

- naucz dziecko, że ma kontaktowa się z tobą, jeśli coś je w Internecie zaniepokoi, zdziwi, zaciekawi

1. Załóż oddzielne konto mailowe, które będzie wykorzystywane wyłącznie do logowania się do gier, w które chce grać dziecko.
  2. Stosuj filtry rodzicielskie i programy pozwalające na blokadę potencjalnie niebezpiecznych stron/treści (w tym wyskakujących okienek)
  3. Przekaż dwie podstawowe zasady dotyczące Internetu:

- nie wszystko, co jest w Internecie jest prawdą – zastosuj zasadę ograniczonego zaufania do treści (osób)

- wszystko, co dziecko  wrzuci do sieci już tam zostanie.

1. Ustal zasady korzystania z urządzeń mobilnych w domu. Pamiętaj - to ty jesteś odpowiedzialny za pilnowanie ,
  2. Zadbaj oto, aby w pokoju dziecka nie było urządzeń elektronicznych. Łatwiej ci będzie kontrolować aktywność dziecka w sieci, jeśli komputer stoi w ogólnodostępnym pomieszczeniu.
  3. Małe dziecko nie potrzebuje „swojego” urządzenia mobilnego. Jeśli takie ma nie oznacza, że może z niego korzystać bez limitów. Ty ustalasz zasady.

tekst opracowany w oparciu o artykuł Anny Kułaby – Korczak

Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna