Pasowanie na Przedszkolaka w grupie dzieci najmłodszych

Mam trzy latka, trzy i pół

Brodą sięgam ponad stół.

Do przedszkola chodzę z workiem

I mam znaczek z muchomorkiem...

Pasowanie na Przedszkolaka to niewątpliwie najważniejsza i najbardziej wyczekiwana uroczystość w kalendarzu przedszkola zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i dla ich rodziców. Jest to sprawdzian szczególnie właśnie dla rodziców, którzy często zadają sobie pytanie – jak ich dziecko odnajdzie się w nowych warunkach, czy znajdzie kolegów, jak szybko zaadaptuje się.

W naszym przedszkolu w dniach 19-20 listopada do uroczystego włączenia w poczet grona przedszkolaków przystąpiły dwie grupy maluchów – grupa I prowadzona przez panie M. Doroszkiewicz i B. Hynek oraz grupa III pod wodzą I. Fiedorczuk, M. Sołoniewicz i B. Hynek. Wychowawczynie przygotowały scenariusze oraz scenografię. Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się dwa miesiące wcześniej, kiedy to niektóre dzieci jeszcze z płaczem i niechęcią przekraczały próg sali. W końcu nadeszła upragniona i wyczekiwana chwila – dzieci już od rana nie kryły podekscytowania, w galowych strojach dzielnie (prawie bez grymasów i płaczów) recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Niejednemu rodzicowi oraz niektórym zaproszonym gościom łza zakręciła się w oku. Przedstawienie nie obyło się bez piosenki, którą zna chyba każdy przedszkolak – „Jestem sobie Przedszkolaczek” oraz wiersza „Mam trzy latka”. Za swój pierwszy publiczny występ młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po uroczystym i pełnym wrażeń programie artystycznym przyszedł czas na złożenie przysięgi przez dzieci oraz ich rodziców. Następnie Pani Dyrektor pasowała każdego maluszka ogromnym, czarodziejskim ołówkiem na dzielnego przedszkolaka. Po pasowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, plakietki oraz drobne upominki.

Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, nauczycielkom i dzieciom zintegrować się. Niewątpliwie było to bardzo udane spotkanie. Głównym zadaniem było włączenie najmłodszej grupy dzieci do grona społeczności przedszkolnej. Gratulujemy Rodzicom tak wspaniałych pociech, a dzieciom życzymy owocnego doświadczenia pobytu w przedszkolu oraz wielu niezapomnianych wrażeń.