Strona główna

Dzień Górnika u 6-latków.

Święto Górnika – „Barbórka” obchodzone jest na cześć św. Barbary- patronki górników w dniu 4 grudnia. To dzień, który przypomina wszystkim o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.

Ten dzień w naszym przedszkolu świętowaliśmy uroczyście w dniu 3 grudnia. Nasze przedszkole odwiedził emerytowany górnik p. Andrzej Modzelewski. Przedszkolaki dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią.

Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, zapoznały się z takimi pojęciami jak: czako, sztygar, żelosko czy pyrlik, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni. Dzieci z uwagą słuchały historii na temat powstania węgla oraz aktywnie uczestniczyły w rozmowie na temat pracy górnika. Na koniec przedszkolaki obejrzały film edukacyjny pt. „Dzień Górnika- 4 grudnia”

Ten dzień był dla naszych podopiecznych ważną lekcją, która uświadomiła im jak ważna, niebezpieczna i trudna jest praca górnika.