Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca w grupie V i VI odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpety na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Tym akcentem pokazujemy, że różnimy się tak niewiele, tak jak jedna niepasująca skarpetka.

Na całym świecie 21 marca jest obchodzony Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ osoby te posiadają dodatkowy 21 chromosom, poprzez to mają mniejsze zdolności poznawcze, są obarczone dodatkowymi chorobami oraz wyróżniają się charakterystycznymi cechami takimi jak: płaski nos, małe usta, niewielkie uszy i skośne oczy.

Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o dzięciole Kornelku, któremu nie wyrosło skrzydełko i miał problem z lataniem, ale pomimo to inne ptaki i zwierzęta akceptowały go takim, jakim jest. Starszaki miały też możliwość uczestniczenia w różnych konkurencjach, gdzie mogły poczuć się jak osoby niepełnosprawne i sprawdzić z jakimi codziennymi barierami one się borykają. Dzieci poruszały się na jednej nodze; mając zamknięte oczy musiały jedynie za pomocą dotyku odgadnąć, jaki przedmiot trzymają w dłoni.

Myślę, że warto organizować takie dni i uwrażliwiać dzieci już od najmłodszych lat na problemy otaczającego świata.