Strona główna

EKO – KAPTUREK w Tęczowej Dwójeczce…

   Żyjemy w czasach zniewolenia cywilizacyjnego. Brak poszanowania drugiego człowieka, szacunku wobec Matki Ziemi, plaga toksyn, nastawienie na szybką, „plastikową” przyjemność i konsumpcję „instant” są na porządku dziennym. Ważne jest, zatem, aby już od najmłodszych lat budować u dzieci mocny ekokręgosłup, dzięki któremu dbałość o siebie, innych i przyrodę będą oczywiste. Dziecko musi wiedzieć, że zanieczyszczenia spowodowane przez człowieka i jego bezrozumną działalność są szkodliwe i niebezpieczne dla żywych organizmów – przedszkolaki z Tęczowej Dwójeczki to wiedzą.

 

              Dnia 6 listopada, 2014 r. dzięki wspólnej akcji edukacyjnej Urzędu Miasta Wysokie Mazowieckie i Gazety Współczesnej w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość przedszkolna „ Bądź Eko” z udziałem p. Burmistrza naszego miasta, redaktor Gazety Współczesnej, leśnika Nadleśnictwa Rudka i rodziców.

              Dzieci z grupy IV przygotowały tego dnia spektakl pt. „Eko –Kapturek”, w którym poruszyły szereg zagadnień związanych z dbaniem o środowisko naturalne, zachowaniem się w lesie, a także zdrowym odżywianiem. Były śpiewy i tańce, ale również przeprowadzony quiz wiedzy o środowisku. Wszystkie przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą. Doskonale wiedziały, że należy segregować odpady, że należy je przetwarzać, wykorzystywać powtórnie, jeśli to tylko możliwe, używać podczas zakupów wielorazowych toreb lub siatek, kupować produkty pakowane nie w folię, lecz w papier.

             Dzieci odznaczone medalami „Przyjaciela Przyrody” oraz zebrani goście, złożyli uroczyste przyrzeczenie: „Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody. Nie będę zaśmiecał Ziemi. Będę kochał i chronił zwierzęta i rośliny. W lesie będę zachowywał spokój i ciszę. Będę pamiętał o regularnym dokarmianiu ptaków i zwierząt. Będę segregował odpady i zachęcę do tego rodziców”.

           Na wysokości zadania stanęli także rodzice, którzy z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością przygotowali swym pociechom stroje z materiałów wtórnych. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli podziwiać niezwykły pokaz ekologicznej mody.

          Na zakończenie do rąk naszych przedszkolaków trafiła „ Eko książeczka”, która w przystępny sposób przybliża tematykę ekologiczną.