Zabawy z Maluchem, – czyli o zabawie w przedszkolu słów kilka…

Być rodzicem to nie tylko zapewnianie dziecku odpowiedniej opieki i warunków materialnych do prawidłowego rozwoju. Rodzicielstwo nie wiąże się też jedynie z przygotowywaniem posiłków, ubieraniem czy pielęgnacją. To, co tygryski - te duże i te małe - lubią najbardziej, to oczywiście zabawa. Ona - jak mało, co - buduje relację mamy i taty z ich pociechą. Wspólne wygłupy dają mnóstwo satysfakcji i poczucia, że oto w swoim rodzicielstwie jesteśmy na właściwym miejscu. A dobrym miejscem do zabaw jest przedszkole, dlatego 25 marca 2015 roku w grupie najmłodszych przedszkolaków odbyły się otwarte zajęcia dla rodziców „Zabawy z Maluchem”.

Zorganizowanie takiego typu zajęć miało na celu przedstawienie kilku propozycji zabaw, które stanowić będą ciekawą alternatywę dla spędzania czasu wolnego przed telewizorem lub komputerem. W dobie dynamicznie rozwijającej się techniki zapominamy niekiedy, że najprostszą metodę wychowawczą małego dziecka stanowi po prostu wspólna z nim zabawa. W zabawie z rodzicami dzieci pogłębiają poczucie bezpieczeństwa, a przecież dom rodzinny jest dla dziecka największym azylem, w którym czuje się szczęśliwe i kochane. Czas spędzany z dzieckiem starajmy się, więc wykorzystywać w taki sposób, aby dziecko nie było samotne, nie odmawiajmy mu, gdy prosi o wspólną zabawę. To dzięki niej uczy się i zdobywa nowe umiejętności, by w przyszłości umiało radzić sobie w otaczającej go rzeczywistości.

W trakcie godzinnego spotkania otwartego dzieci wraz z rodzicami jechały pociągiem, zatrzymując się na poszczególnych stacjach. Poprzez zabawę odszukiwały wizytówkę ze swoim imieniem, bawiły się chustą animacyjną, fikały na dywanie metodą W. Sherborne.  Wszyscy wspólnie utworzyliśmy magiczne drzewo grupy I, zarówno dzieci, jak i rodzice mogli ocenić zajęcia przyklejając sobie uśmiechniętą buźkę. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane słodkim poczęstunkiem, a rodzice otrzymali skrypt z propozycjami zabaw do wykorzystania w domu. Zajęciom towarzyszył śmiech, dobry humor i miła atmosfera. Dzieci bawiły się fantastycznie, ponieważ towarzyszyły im najważniejsze dla nich osoby - rodzice, pełno było czułych gestów, przytulania i ciepłych słów. Rodzicom dzieci grupy I obecnych na zajęciu otwartym „Zabawy z Maluchem” gorąco dziękuję, za poświęcony czas i aktywny udział w zabawie. Nie bójmy się „tracić” czasu na zabawę ze swoim dzieckiem, szybko przekonamy się, ze dziecko, któremu pozwalamy się bawić mądrze, dobrze się rozwija, szybciej się uczy i jest szczęśliwe.