Strona główna

Temida okiem dzieci

Sądy rejonowe są dla społeczności lokalnych niezwykle ważnym miejscem. Choć na pewno nikt nie chciałby doświadczyć niekorzystnych dla siebie wyroków niewidomej bogini, to każdy zgodzi się, że jest to instytucja dbająca o porządek prawny obywateli swego państwa. Mogły się o tym przekonać przedszkolaki z grupy II dobrze wszystkim znanej Tęczowej Dwójeczki.

   Przed wizytą nauczycielki wraz z Panią Dyrektor próbowały się zorientować ile o sądach wiedzą ich podopieczni. Nie wszystkie skojarzenia okazały się pozytywne, zdarzało się dostrzec w wypowiedziach nawet strach przed tą instytucją. Na miejscu okazało się, że nie taki diabeł straszny, a ludzie tam pracujący są mili, uśmiechnięci i otwarci na najbardziej wymagających wycieczkowiczów przedszkola. Pan Sędzia Krzysztof Romuald Kozłowski w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o pracy sadu, wskazał ogromny pożytek sadu rozstrzygającego kwestie sporne i trudne dla przeciętnego człowieka. Dzieci mogły poczuć wagę naszej trzeciej władzy, przymierzając sędziowską togę i obejrzeć salę rozpraw z perspektywy sędziego.

               Wizyta w instytucji sądu pozwoliła dzieciom przewartościować swoje opinie na jej temat, spojrzeć z szacunkiem na trudną pracę wszystkich stojących na straży prawa.