CZARNA WIEŚ KOŚCIELNA – „SZLAKIEM RĘKODZIEŁA LUDOWEGO”

15 maja dzieci z grupy V i VI wybrały się na wycieczkę autokarową do miejscowości Czarna Wieś Kościelna – Szlakiem ginących zawodów.

Najpierw zajrzeliśmy do kuźni Pana Mieczysława Hulewicza. Kowal ciekawie opowiadał o swojej pracy, pokazywał narzędzia i urządzenia niezbędne do obróbki żelaza. Jednocześnie opowiadał i pokazywał, w jaki sposób dawniej wykonywano podkowy.

Dzieci widziały horno – miejsce, w którym rozgrzewa się żelazo, wulkan – przyrząd do wytwarzania nadmuchu w palenisku, śrubsztakt, – czyli imadło, oraz wiele mniejszych narzędzi np. przebijaki, szczypce, hacele, podkowiaki, raszpele. Na koniec spotkania w oddzielnym pomieszczeniu mogliśmy obejrzeć jego artystyczne rękodzieła, którymi były obrazy (własnoręcznie namalowane) w metalowych ramach, stoły, krzesła, świeczniki, rzeźby.

Następnie udaliśmy się do garncarza pana Zbigniewa Piechowskiego. Garncarz pokazał nam, na czym polega jego praca. Widzieliśmy, jak szybko i sprawnie wykonał kilka dzbanków. Opowiadał, że muszą one przez 4-5 dni schnąć. Następnie widzieliśmy piec garncarski, w którym przez około 24 godziny w temperaturze 950 stopni C wypala się wyschnięte naczynia. Dopiero potem maluje się garnki. Później mogliśmy obejrzeć i kupić przedmioty z gliny.

Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do pracowni tkackiej, w której zaznajomiłyśmy się z zasadami pracy w warsztacie tkackim. Właścicielka pracowni opowiedziała o przygotowaniu krosien do pracy oraz o całym cyklu prac związanych z wykonaniem pięknej kapy, narzuty czy kilimu. Udało się też obejrzeć wiele wspaniałych wyrobów powstałych w tej pracowni. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, przy którym można było odpocząć, posilić się i podzielić wrażeniami.