CO W LESIE PISZCZY?

Dnia 07. 10. 2015 r. przedszkolaki z grupy IV i VIII wraz z nauczycielami i rodzicami wyjechały na wycieczkę do lasu. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się ze środowiskiem leśnym. W lesie dzieci powitali: leśniczy Dariusz Smoktunowicz oraz rodzice, którzy pod czujnym okiem leśniczego rozpalili ognisko. Pan leśniczy zaprosił dzieci na spacer i w niezwykle ciekawy sposób wprowadził dzieci w tajniki lasu. Dzieci odbyły ciekawą wycieczkę ścieżką edukacyjną.

Obejrzały między innymi ogromne mrowisko, paśnik dla zwierząt. Dowiedziały się, że las jest miejscem pełnym zwierząt, owadów, ptaków, roślin, drzew iglastych i liściastych. Dzieci obejrzały drzewa, grzyby, mchy rosnące w ich naturalnym środowisku.

Dla dzieci aktywny i bezpośredni kontakt z przyrodą był bardzo ważny, żaden obrazek nie pokazałby tego co bezpośrednia obserwacja, dotyk, eksperymentowanie, porównywanie. Na małych odkrywców czekała jeszcze jedna niespodzianka, kiedy zmęczone wróciły na polanę zobaczyły rodziców, którzy piekli kiełbaski. Dzieci z apetytem zjadły kiełbaski, a potem była już tylko zabawa. Zdobytą w czasie spaceru po lesie wiedzą dzieci wykazały się odpowiadając na zadawane pytania. Była to dobra okazja do kształtowania postaw proekologicznych dzieci. Dużą atrakcją dla dzieci było zbieranie eksponatów leśnych: szyszek, żołędzi, w celu wzbogacenia kącików przyrody w swoich salach. Pan leśniczy otrzymał podziękowanie oraz gromkie brawa od dzieci.